Είναι αλήθεια ότι η φετινή χρονιά έχει ξεκινήσει με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Ρόμπιν Σόντερλινγκ ο οποίος ψάχνει εξιλέωση μέσω του ABN AMRO στο Rotterdam. Ο 25χρονος Σουηδός, Νο3 του ταμπλό, πέτυχε την πρώτη του νίκη στη σεζόν (!!) νικώντας δύσκολα με 2-1 σετ τον Φλοράν Σερά στην πρεμιέρα της 500αρας διοργάνωσης.

Χρειάστηκαν περίπου 40 ημέρες για να πανηγυρίσει το πρώτο του "τρίποντο" τη φετινή σεζόν ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ. Το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στους πρώτους γύρους των τουρνουά σε Chennai Open (l.Ginepri) και Australian Open (l.Granollers), σημείωσε την πρώτη του νίκη για το 2010 επικρατώντας με 4-6, 6-4, 6-1 του Φλοράν Σερά τη Δευτέρα στην πρεμιέρα της πρώτης ATP World Tour 5000 διοργάνωσης στη σεζόν.

Παρά την απώλεια του εναρκτήριου σετ, ο Σόντερλινγκ έδειξε σημάδια αγωνιστικής επανάκαμψης στον αγώνα κόντρα στον Γάλλο και βγάζοντας 26 άσους, πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη μετά από 1 ώρα και 26 λεπτά στην κεντρική αρένα του Ahoy Stadium στην Ολλανδική μεγαλούπολη.

Στο μεταξύ, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στο tie break του 3ου και καθοριστικού σετ, ο Φλοριάν Μάγιερ επικράτησε με 6-3, 6-7(6), 7-6(6) του Γιάνκο Τιπσάρεβιτς και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους "16" του θεσμού των 1,445,000 ευρώ. Ο 26χρονος Γερμανός, Νο63 στον κόσμο, αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός στις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης και πήρε τη νίκη μετά από 2 ώρες και 57 λεπτά συναρπαστικού αγώνα.

Στο 2ο γύρο ο Μάγιερ θα συναντήσει τον Ισπανό, No5 του ταμπλό, Τόμι Ρομπρέδο ο οποίος δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ότι αναμενόταν κάμπτοντας τελικά την αντίσταση του γηπεδούχου, Ρόμπιν Χάασε με 7-6(4), 6-4 σε 1 ώρα και 31 λεπτά.

Τέλος, ο Μάρκος Παγδατής θα ριχτεί στη μάχη της διοργάνωσης την Τετάρτη (10/02) αντιμετωπίζοντας στον 1ο γύρο τον επικίνδυνο Αμερικανό, Τζέιμς Μπλέικ.

Δευτέρα 08/02: 1ος γύρος ABN AMRO Rotterdam
3-Soderling (Sweden) beat Serra (France) 4-6 6-4 6-1
5-Robredo (Spain) beat Haase (Netherlands) 7-6(4) 6-4
Mayer (Germany) beat Tipsarevic (Serbia) 6-3 6-7(6) 7-6(6)
Seppi (Italy) beat Bohli (Switzerland) 6-1 7-5