Με άνετη νίκη συνδύασε την επιστροφή του στο tour της ATP ο Άντι Μάρει. Στο πρώτο του τουρνουά μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό του στον 4ο γύρο του US Open (l.Cilic) και μετά από αρκετές εβδομάδες εκτός λόγω του αριστερού καρπού, ο Βρετανός ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο Valencia Open επικρατώντας 2-0 τον Τράβερ στον 1ο γύρο.

Mετά από έξι εβδομάδες μακριά από τα court, ο Άντι Μάρει επέστρεψε και γιόρτασε την επάνοδό του με μια σχετικά εύκολη νίκη επί του Ισπανού qualifier, Χιμένο Τράβερ για τον 1ο γύρο του πρώτου indoor τουρνουά που διεξάγεται στη Βαλένθια. Το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο1 του ταμπλό στην Ισπανική πόλη, χρειάστηκε μερικά games στο 1ο σετ για να βρει ρυθμό και μόλις βρήκε τα πατήματά του, έφτασε στη νίκη με 6-3, 6-1 επί του 24χρονου, Νο77 στον κόσμο, Τράβερ παίρνοντας το εισιτήριο για το 2ο γύρο της διοργάνωσης των 2εκ. ευρώ.

Ο Μάρει πήρε γρήγορα προβάδισμα με 4-0 στο 1ο σετ, όμως ο Τράβερ απάντησε με τρία συνεχόμενα games που ήταν και τα τελευταία του στο εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα. Ο Βρετανός πήρε το σετ σε 35 λεπτά με 6-3 και στη συνέχεια χρειάστηκε μόλις 25 λεπτά για να πάρει και το 2ο σετ, χάνοντας μόλις ένα game. Μετά το τέλος του ματς ο Μάρει έβαλε πάγο στον ταλαιπωρημένο του καρπό.

Στο 2ο γύρο ο Σκωτσέζος πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον 22χρονο Αργεντινό, Νο64 στον κόσμο, Λεονάρντο Μάιερ ο οποίος επικράτησε με 6-3, 6-3 του Ιγκόρ Αντρέεφ.

Στο μεταξύ οι δύο Γάλλοι top seeded, ο Ζιλ Σιμόν (Νο5) και ο Γκάελ Μονφίς (Νο6) οι οποίοι κυνηγούν την συμμετοχή τους στο Masters Cup του Λονδίνου, πέτυχαν εύκολες νίκες στις πρεμιέρες τους.

Ο Σιμόνε ξεπέρασε με 6-3, 6-2 το εμπόδιο του Ιγκόρ Κουνίτσιν και στο 2ο γύρο θα συναντήσει τον επικίνδυνο Τόμας Μπέρντιχ ενώ πιο εύκολο έργο αναμένεται να έχει ο Μονφίς ο οποίος μετά τη νίκη του με 6-4, 6-2 επί του Αργκουέλο, θα αντιμετωπίσει τον Γκαρσία Λόπεζ στους "16" της Βαλένθια.

Τρίτη 4/11: 1ος γύρος Valencia Open
7-Robredo (Spain) beat Rochus (Belgium) 6-0 5-7 6-3
1-Murray (G.Britain) beat Gimeno-Traver (Spain) 6-3 6-1
Cuevas (Uruguay) beat Ferrero (Spain) 2-6 7-6(4) 6-3
8-Ferrer (Spain) beat Almagro (Spain) 7-5 6-7(3) 6-2
Mayer (Argentina) beat Andreev (Russia) 6-3 6-3
Monaco (Argentina) beat Arguello (Argentina) 6-3 6-2
6-Monfils (France) beat Granollers (Spain) 6-4 6-2