Με επιβλητική νίκη συνδύασε την επιστροφή της στο tour της WTA η Βικτόρια Αζαρένκα, μετά την περιπέτειά της στο Αμερικανικό Όπεν όπου λιποθύμησε και εγκατέλειψε στο 2ο γύρο. Η σπουδαία Λευκορωσίδα νίκησε άνετα 2-0 σετ την Λούσι Σαφάροβα και προκρίθηκε στις “16” του Pan Pacific Open σε αντίθεση με τις Ιβάνοβιτς και Κουζνέτσοβα!

Να αφήσει πίσω της την κακή εμπειρία στη Νέα Υόρκη θέλει η Βικτόρια Αζαρένκα η οποία στο πρώτο της τουρνουά μετά το US Open, πέτυχε επιβλητική νίκη με 6-1, 6-3 επί της Λούσι Σαφάροβα, κλείνοντας θέση στον 3ο γύρο του σπουδαίου τουρνουά Pan Pacific Open στο Τόκυο, των 2εκ. δολαρίων.

Η 21χρονη Λευκορωσίδα, Νο8 του ταμπλό και Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης, έσωσε 8 από τα 9 break points της Τσέχας αντιπάλου της και μετά από 1 ώρα και 17 λεπτά έφτασε στη σημαντική νίκη.

“Μερικές φορές συμβαίνουν αυτά” τόνισε η Βίκα αναφορικά με τη λιποθυμία στον αγώνα με την Τζιζέλα Ντούλκο για το 2ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν αρχές του μήνα και συνέχισε: “Δεν μπορώ να κοιτάξω πίσω. Προσπαθώ να ξεχάσω αυτό το παιχνίδι και να συνεχίσω μπροστά. Σήμερα έκανα μια πολύ καλή αρχή. Δεν είχα παίξει για τρεις εβδομάδες οπότε ήμουν λίγο νευρική αλλά όλα πήγαν καλά και είμαι πολύ χαρούμενη γι’αυτό”.

Η Αζαρένκα στον 3ο γύρο του Tokyo Open θα συναντήσει την Μαριόν Μπαρτολί η οποία συνέτριψε την προβληματική Άννα Ιβάνοβιτς. Η Γαλλίδα, Νο11 του ταμπλό, χρειάστηκε 78 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ιβάνοβιτς με 6-2, 6-1 με τη Σέρβα να έχει ποσοστό ευστοχίας στο 1ο σερβίς μόλις 40%.

Εκτός διοργάνωσης έμεινε και η Σβετλάνα Κουζνέτσοβα η οποία γνώρισε απρόσμενη ήττα με 6-3, 7-5 απ’την εκπληκτική Αντρέα Πέτκοβιτς. Η 23χρονη Γερμανίδα έπαιξε σπουδαίο τένις κόντρα στην πολύπειρη Ρωσίδα, Νο10 του ταμπλό και στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει το Νο6 της διοργάνωσης, Αγκνιέσκα Ραντβάνσκα.

Στο μεταξύ, το Νο2 του ταμπλό και πρόσφατη φιναλίστ του Αμερικανικού Όπεν, Βέρα Ζβονάρεβα επέστρεψε εντυπωσιακά στο tour, νικώντας εύκολα με 6-3, 6-3 την Σάρα Εράνι. Η 26χρονη Ρωσίδα, Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης, στις “16” θα αντιμετωπίσει την Ρομπέρτα Βίντσι μετά τη νίκη της Ιταλίδας επί της Τσβετάνα Πιρόνκοβα με 6-4, 6-2.

Λίγο αργότερα, το Τόκυο αποχαιρέτησε πρόωρα και το Νο4 του ταμπλό, Σαμάνθα Στόσουρ. Η Τζούλια Γκόργκες, μετά τη νίκη επί της Σάφινα στον 1ο γύρο, έβγαλε εκτός διοργάνωσης και την Αυστραλέζα την οποία νίκησε με 7-5, 6-3 παίρνοντας την πρόκριση για τον 3ο γύρο της Premier 5 διοργάνωσης.

Το τέλος της ημέρας βρήκε τους Γιαπωνέζους να πανηγυρίζουν άλλη μια μεγάλη νίκη της συμπατριώτισσάς τους, Κίμικο Ντάτε Κραμ. Η 40χρονηΓιαπωνέζα (έχει γενέθλια σήμερα 28/09), Νο59 στον κόσμο, μετά τον άθλο της Δευτέρας που νίκησε την υπερασπίστρια του τίτλου, Μαρία Σαράποβα ανέτρεψε το σκορ κόντρα στην Ντανιέλα Χαντούκοβα νικώντας τη Σλοβάκα 2-6, 6-0, 4-0 πριν η αντίπαλό της εγκαταλείψει την προσπάθεια.

Τρίτη 28/09: 2ος γύρος Pan Pacific Open
1-Wozniacki (Denmark) beat Arn (Hungary) 6-1 6-3
5-Schiavone (Italy) beat Dulgheru (Romania) 7-5 6-3
Date Krumm (Japan) beat Hantuchova (Slovakia) 2-6 6-0 4-0 (Hantuchova ret.)
Kanepi (Estonia) beat 13-Peer (Israel) 6-3 7-6(5)
Vandeweghe (U.S.) beat 14-Rezai (France) 6-4 6-4
Vinci (Italy) beat Pironkova (Bulgaria) 6-4 6-2
Goerges (Germany) beat 4-Stosur (Australia) 7-5 6-3