Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ έκανε το απίστευτο να μοιάζει αληθινό. Ο Σουηδός, παίζοντας εξαιρετικό τένις στα δύο πρώτα σετ κι αφού χρειάστηκε να κάνει επική ανατροπή στο 5ο(!!), επικράτησε 3-2 σετ του αυτόχειρα Φερνάντο Γκονζάλεζ και για πρώτη φορά στην καριέρα του θα διεκδικήσει Grand Slam στον τελικό του Roland Garros.

Απίστευτο κι όμως Σουηδικό… Ο εκπληκτικός Ρόμπιν Σόντερλινγκ επιμένει να διαψεύδει τους πάντες με την απίστευτη απόδοσή του στα γαλλικά court και έγινε ο πρώτος, χρονικά, τενίστας που εξασφαλίζει το εισιτήριο για τον τελικό του Γαλλικού Όπεν, την Κυριακή. Ο άξιος απόγονος των Μπιορν Μποργκ και Ματς Βιλάντερ, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο 5ο και καθοριστικό σετ, επικράτησε 6-3, 7-5, 5-7, 4-6, 6-4 του Φερνάντο Γκονζάλεζ με τον Χιλιανό να ανατρέπει πλήρως το σκηνικό στο Philippe Chatrier όπως είχε διαμορφωθεί στα δύο πρώτα σετ, όμως τα νεύρα του Χιλιανού δεν του επέτρεψαν να φτάσει στη νίκη παρά το προβάδισμα με 4-1 games (!!!) που είχε στο καθοριστικό 5ο σετ.

O Ρόμπιν Σόντερλινγκ, Νο23 του ταμπλό και Νο25 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν έκανε τίποτα παραπάνω από αυτό που έκανε κόντρα σε Φερέρ, Ναδάλ και Νταβιντένκο στους προηγούμενους γύρους, παίζοντας επιθετικά και συγκεντρωμένα, στα σετ τα οποία τελικά κέρδισε. Ειδικά στα δύο πρώτα του ημιτελικού, ο Σουηδός ήταν σπουδαίος και με συνοπτικές διαδικασίες "καθάρισε" τον Γκονζάλεζ. Ο Χιλιανός όμως ανέτρεψε τα δεδομένα και εκμεταλευόμενος πλήρως την καθίζηση του Σουηδού, στη συνέχεια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ και μάλιστα να προηγηθεί με 4-1 games στο 5ο… Εκεί και πάλι ο Σόντερλινγκ φόρεσε το παριζιάνικο κουστούμι του και με 5 συνεχόμενα games, έφτασε στην σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του.

1ο ΣΕΤ
Ο Φερνάντο Γκονζάλεζ ξεκίνησε ιδανικά τον ημιτελικό πετυχαίνοντας break στο σερβίς του Σόντερλινγκ στο 3ο game, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1. Ο Σουηδός όμως ανέκαμψε γρήγορα και με δύο συνεχόμενα breaks στο 4ο και 6ο game του εναρκτήριου σετ, έκανε αρχικά το 4-2 και διατηρώντας το σερβίς του έφτασε στο 6-4 παίζοντας φουλ επιθετικό τένις.

2ο ΣΕΤ
Στο 2ο σετ οι δύο μονομάχοι επιδώθηκαν σε διαγωνισμό σερβίς με τον Σόντερλινγκ τελικά να εκμεταλεύεται τη μια από τις οχτώ ευκαιρίες για break που δημιούργησε και σπάζοντας το σερβίς του Γκονζάλεζ στο 11ο game (6-5), πήρε και το 2ο σετ με 7-5, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση.

3ο ΣΕΤ
Ο Γκονζάλεζ στο 3ο κομμάτι του αγώνα πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον αντίπαλό του καθώς μετέτρεψε σε break την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 12ο game, κλείνοντας το σετ με "σπάσιμο" του σερβίς και κάνοντας το 2-1 σετ.

4ο ΣΕΤ
Η απώλεια του 3ου σετ, στοίχησε πολύ στον Ρόμπιν Σόντερλινγκ ο οποίος έκτοτε έχασε τη φρεσκάδα και τη ψυχραιμία του, κάνοντας πολλά αβίαστα λάθη. Έτσι, ο Γκονζάλεζ με ένα ακόμη break στο κλείσιμο του σετ (6-4), έφερε το ματς στα ίσια με 2-2 σετ.

5ο ΣΕΤ
Στο 5ο σετ έγινε σφαγή… Ο Σόντερλινγκ έδειχνε εκτός τόπου και χρόνου και ο Γκονζάλεζ ικανός να πετύχει μια σπουδαία ανατροπή. Ο Χιλιανός, παρά τα νεύρα σχετικά με δύο αποφάσεις του επόπτη, έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα στο καθοριστικό σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 4-1. Όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει βλέποντας τον Γκονζάλεζ να βγάζει τον ένα winner μετά τον άλλο και τα πρώτα σερβίς να βρίσκουν στόχο, όμως ο Σόντερλινγκ είχε διαφορετική άποψη. Κάνοντας break στο 7ο game ο Σουηδός μείωσε σε 4-3 ενώ με ακόμη ένα break στο 9ο game, έγινε το 5-4 όπου στη συνέχεια ο Σόντερλινγκ σέρβιρε επιτυχημένα και έφτασε στη σπουδαία νίκη μετά από 3 ώρες και 28 λεπτά.

"Είναι σπουδαίο συναίσθημα που είμαι εδώ και σε τελικό Grand Slam. Στο σπουδαιότερο τουρνουά στον κόσμο. Πάντα ήξερα πως αν παίξω καλά, αν παίξω το καλύτερό μου τένις, μπορώ να κερδίσω οποιονδήποτε. Νιώθω ότι παίζω πολύ καλό τένις για πολλά συνεχόμενα παιχνίδια και αυτό είναι σπουδαίο" τόνισε ο Σόντερλινγκ.

Πλέον ο Σόντερλινγκ περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Φέντερερ-Ντελ Πότρο ενώ ελπίζει να γίνει ο νεότερος Σουηδός Grand Slamer μετά τον Ματς Βιλάντερ όταν είχε πανηγυρίσει και πάλι στο Παρίσι το 1988. Ο τελευταίος Σουηδός που έπαιξε σε τελικό Grand Slam, ήταν ο τωρινός προπονητής του Σόντερλινγκ, Magnus Norman το 2000.

Παρασκευή 5/6: Ημιτελικά Roland Garros
Soderling (Sweden) beat 12-Gonzalez (Chile) 6-3 7-5 5-7 4-6 6-4
18:00 1-Federer (Switzerland) vs Del Potro (Argentina)