Τα δύσκολα παιχνίδια για τον Άντι Ρόντικ στο Μέμφις, συνεχίζονται. Μετά την πολύ δύσκολη νίκη επί του Μπλέικ στην πρεμιέρα του Regions Morgan Keegan, ο 27χρονος Αμερικανός, Νο1 του ταμπλό, επιβλήθηκε με 2-0 σετ του Γεν-Σουν Λου και πήρε το εισιτήριο για τους "8" της διοργάνωσης όπου θα συναντήσει και πάλι τον "Big Sam".

Ο Ρόντικ, μπορεί να μην αντιμετώπισε κανένα break point από τον Γεν-Σουν Λου, ωστόσο η νίκη με 7-6(2), 6-4 επί του 26χρονου από την Ταϊπέι μόνο εύκολη δεν ήταν και ήρθε μετά από 1 ώρα και 40 λεπτά κλειστής μάχης.

Ο υπερασπιστής του τίτλου στο Μέμφις, χρειάστηκε να ιδρώσει για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Λου, κατακτώντας το 1ο σετ στη διαδικασία του tie break χωρίς να καταφέρει να εκμεταλλευτεί κανένα από τα 4 break points, ενώ στο 2ο σετ ήρθε το πολυπόθητο break με το οποίο σφράγισε τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για τον κορυφαίο Αμερικανό τενίστα στα προημιτελικά της διοργάνωσης την Παρασκευή, ο πολύ επικίνδυνος Σαμ Κέρει ο οποίος νίκησε εύκολα με 6-4, 6-0 τον Αργεντινό, Λεονάρντο Μάγιερ. Ο Big Sam την προηγούμενη εβδομάδα, παρά τους 32 άσους που έβγαλε, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρόντικ στα προημιτελικά του Σαν Χοσέ με το Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης να επικρατεί του 22χρονου συμπατριώτη του δύσκολα με 2-6, 7-6, 7-6.

Στους άλλους αγώνες της Πέμπτης για το 2ο γύρο της ATP World Tour 500 διοργάνωσης των 1,1εκ. δολαρίων, ο Ίβο Κάρλοβιτς νικούσε με 7-6(4), 2-1 τον Γέρεμι Σαρντί όταν είδε τον Γάλλο αντίπαλό του να εγκαταλείπει την προσπάθεια. Ο τρομακτικός Κροάτης στους "8" θα συναντήσει έναν άλλο γίγαντα, τον Τζον Ίσνερ, Νο6 του ταμπλό σε μια πολύ ενδιαφέρουσα μάχη με κύριο χαρακτηριστικό της τα θανατηφόρα σερβίς.

Στο μεταξύ, το Νο5 του ταμπλό, Τόμας Μπέρντιχ, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ στην αναμέτρηση με τον Μάικλ Ρουσέλ νικώντας τον Αμερικανό με 3-6, 6-3, 6-2 και θα συναντήσει τον Έρνεστς Γκούλμπις στους "8".

Πέμπτη 19/02: 2ος γύρος Memphis Championships
1-Roddick (U.S.) beat Lu Yen-Hsun (Taiwan) 7-6(2) 6-4
8-Querrey (U.S.) beat Mayer (Argentina) 6-4 6-0
Karlovic (Croatia) beat Malisse (Belgium) 6-4 6-4
Lacko (Slovakia) beat Chardy (France) 7-6(4) 2-1 (Chardy retired)
5-Berdych (Czech Republic) beat Russell (U.S.) 3-6 6-3 6-2