Λένα Δανιηλίδου και Άννα Γερασίμου ξεκίνησαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο Vogue Athens Open, έστω και στο Διπλό. Η Λένα, μαζί με τη μόνιμη συμπαίκτριά της Γερμανίδα, Jasmin Woer νίκησαν 2-1 σετ τις Borwell/Fichman ενώ η Γερασίμου μαζί με την Kristina Kucova, επικράτησαν 2-0 των Klemenschits/ Uhlirova.

Η Δευτέρα, πρώτη μέρα των αγώνων στο κυρίως ταμπλό της σπουδαίας διοργάνωσης των 100.000 ευρώ, είχε έντονο ελληνικό χρώμα και δύο σημαντικές νίκες.

Η Λένα Δανιηλίδου, στο φωτισμένο κεντρικό court των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στο Μαρούσι, μαζί με την Jasmin Woer ανέτρεψαν το εις βάρος του σκορ στην αναμέτρηση του 1ου γύρου στο Διπλό απέναντι στις Borwell/Fichman τις οποίες νίκησαν με 3-6, 6-3, 10-8 και πήραν το εισιτήριο για το 2ο της διοργάνωσης εκεί όπου θα συναντήσουν τις Γερασίμου/Kucova.

Νικηφόρο ήταν και το ντεμπούτο της Άννας Γερασίμου στο τουρνουά. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με παρτενέρ την Kristina Kucova επικράτησαν 7-5, 7-6 (4) των Sandra Klemenschits (Αυστρία)/Vladimira Uhlirova (Τσεχία), Νο3 του ταμπλό, στον 1ο γύρο του διπλού.

Το ελληνοσλοβακικό δίδυμο βρέθηκε να χάνει 1-4 στο δεύτερο σετ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε 5-5 και πήρε το σετ με 7-4 στο τάι-μπρέικ. «Χάσαμε λίγο το ρυθμό μας στην αρχή του σετ. Όμως στη συνέχεια και παρά το γεγονός ότι συνεργαζόμαστε για πρώτη φορά, παίξαμε πολύ καλά. Πάντως με την Kristina έχουμε καλή χημεία και μπορούμε να παίξουμε καλύτερα στα επόμενα ματς» δήλωσε η Γερασίμου.

Το έργο των Γεωργάτου-Petra Kvitova (Tσεχία) ήταν εξ αρχής δύσκολο καθώς έπρεπε ν αντιμετωπίσουν τις Ιona Raluca Olaru (Ρουμανία), Olga Savchuk (Ουκρανία),  Νο2 του ταμπλό. ΄Υστερα από 48 λεπτά αυτό αποδείχτηκε και στο γήπεδο, όπου το ρουμανοουκρανικό δίδυμο έφτασε στη νίκη με  6-0, 6-4. «Ήταν η πρώτη φορά που παίζαμε μαζί και συνεπώς χρειαζόμασταν λίγο χρόνο για να οργανωθούμε. Μέχρι να μάθει η μία το παιχνίδι της άλλης, χάσαμε το πρώτο σετ. Στο δεύτερο συνεργαστήκαμε καλύτερα και είχαμε ευκαιρίες για να το κερδίσουμε» δήλωσε η Γεωργάτου.

Φυσιολογική ήττα για Παπαμιχαήλ
Αγχωμένη και νευρική εμφανίστηκε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ στον αγώνα του 1ου γύρου για το Vogue Athens Open απέναντι στην πολύπειρη Ροζάνα Ντελ Ρίος. Η 16χρονη τενίστρια, γνώρισε την ήττα με 6-2, 6-1 από την κατά 18 χρόνια μεγαλύτερή της Παραγουανή, Νο113 στον κόσμο και είπε αντίο στο διεθνές τουρνουά των 100.000 ευρώ.

"Έχοντας στο μυαλό μου τη διαφορά, που υπήρχε ανάμεσα μας μπήκα αγχωμένη στο γήπεδο και δεν ευχαριστήθηκα καθόλου το ματς" δήλωσε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ αμέσως μετά το ματς και οι δηλώσεις της αποτυπώνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εικόνα του αγώνα που εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο.

Η 16χρονη ταλαντούχα τενίστρια του Ο.Α Φίλαθλος η οποία φέτος έπαιξε και στα προκριματικά του US Open στα juniors (ηττήθηκε στο 2ο προκριματικό γύρο), πήρε το πρώτο game απέναντι στην Ντελ Ρίος, όμως στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα και την εμπειρία της 34χρονης αντιπάλου της, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 σετς.

Μιλώντας για τις εντυπώσεις που αποκόμισε από τη διοργάνωση, η Παπαμιχαήλ (No1010 στην WTA), τόνισε στο vogueathensopen.com: "Η συμμετοχή μου σε ένα τόσο σημαντικό τουρνουά αποτέλεσε μεγάλη εμπειρία, που θα με βοηθήσει στη συνέχεια…".