Η αξιοπιστία και το μεγαλείο του τένις φάνηκε περίτρανα στην αναμέτρηση των δύο αδερφών Γουίλιαμς για την 2η αγωνιστική του Maroon Group στο WTA Championships. Αν και η Βίνους είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στα ημιτελικά, δεν "χαρίστηκε" στη Σερένα που καιγόταν για τη νίκη, βάζοντας την αδερφή της σε περιπέτειες.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και καταφέρνοντας ολική ανατροπή, η Βίνους Γουίλιαμς συνέτριψε με 5-7, 6-1, 6-0 την αδερφή της, Σερένα και προκρίθηκε πανηγυρικά και αήττητη στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Ντόχα. Η 28χρονη Αμερικανή, παρότι εκτός εξαιρετικού απροόπτου είχε εξασφαλίσει την συμμετοχή της στις "4" καλύτερες του θεσμού, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Σερένα η οποία πλέον χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη κόντρα στην Ντεμεντίεβα στην 3η αγωνιστική για να περάσει στα ημιτελικά.

Η Σερένα μπήκε πιο δυνατά στο 1ο σετ και παρότι η Βίνους ισοφάρισε το break με το οποίο προηγήθηκε, με ένα ακόμη break έφτασε στην κατάκτηση του εναρκτήριου σετ με 7-5 σε 50 λεπτά. Από ‘κει και πέρα, όμως, η Βίνους ανέλαβε δράση και ορθώνοντας επιβλητικά το ανάστημά της στο Khalifa Complex Tennis Center, διέλυσε στην κυριολεξία την μικρή της αδερφή.

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, η Βίνους έκανε από τρια break στο 2ο και το 3ο σετ, φτάνοντας εύκολα στη νίκη μετά από 1 ώρα και 48 λεπτά έχοντας 5 άσους και 60% ποσοστό επιτυχίας στο 1ο σερβίς.

Mετά τα σημερινά αποτελέσματα για το Maroon Group, ο αγώνας της Σερένα Γουίλιαμς κόντρα στην Έλενα Ντεμεντίεβα την Παρασκευή για την 3η και τελευταία αγωνιστική του Round Robin, αποκτά χαρακτήρα τελικού καθώς η 27χρονη Ρωσίδα επιβλήθηκε 6-2, 6-4 της Σάφινα και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Πέμπτη 6/11: 3η αγωνιστική WTA Championships
WG Jankovic (Serbia) def. Kuznetsova (Russia) 7-6(6) 6-4
MG V.Williams (U.S) beat S.Williams (U.S) 5-7 6-1 6-0
MG 19:30 Dementieva (Russia) Vs. Safina (Russia) 6-2 6-4