Με νέο look (στα άσπρα), άγριες διαθέσεις και επιθετικές τάσεις ο Ρότζερ Φέντερερ πραγματοποίησε νικηφόρο ντεμπούτο στο Sony Ericsson Open στο Μαϊάμι. Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε 2-0 σετ του εξαιρετικού Γάλλου, Ζιλ Μονφίλς και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Ρόμπιν Σόντερλινγκ.

Ο 26χρονος Ελβετός άφησε πίσω του τον αποκλεισμό σοκ στα ημιτελικά του Indian Wells από τον Μάρντι Φις και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση στο πρώτο του παιχνίδι στο Μαϊάμι (video). Με εξαιρετικά ποσοστά νικηφόρων πόντων στο πρώτο σερβίς (76%) ο Φέντερερ δεν δέχθηκε ούτε ένα break από τον 21χρονο Γάλλο οποίος είχε εφτά ευκαιρία να "σπάσει" το σερβίς του Ελβετού σε όλο το ματς, ωστόσο δεν μπόρεσε να το κάνει ούτε μια. Κάνοντας μόνο ένα break στο 1ο σετ, ο Ρότζερ Φέντερερ κατέκτησε το σετ με 6-3 έχοντας 83% επιτυχία στο 1ο σερβίς και 89% κερδισμένους πόντους. Τα ποσοστά στο 2ο σετ έπεσαν αλλά ο Φέντερερ σώζοντας 7 breaks point και κάνοντας μόλις 1, κατάφερε να κατακτήσει και το 2ο σετ με 6-4 και να πάρει την πρόκριση στους "32" της διοργάνωσης. Εκεί θα έχει δύσκολο έργο απέναντι στον εξαιρετικό Σουηδό, Ρόμπιν Σόντερλιγνκ ο οποίος επικράτησε 3-6, 6-4, 6-3 του Ελβετού, Στάνισλας Βαβρίνκα.

Λίγο νωρίτερα, ένα εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στο "court 1" των εγκαταστάσεων του Crandon Park στο Μαϊάμι. Ο Μάριο Άνσιτς ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι του 3ου γύρου στο 2ο Masters Series της σεζόν με αντίπαλο τον Άντι Μάρει, Νο13 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP (video). Ο 23χρονος Κροάτης (Νο63) επικράτησε 6-2, 2-6, 7-6(7) του 21χρονου Σκωτσέζου και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά όπου τον περιμένει ο Αργεντίνος, Χουάν Μονάκο. Το παιχνίδι κρίθηκε σε ένα συγκλονιστικό tie break εκεί όπου ο Άνσιτς αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός "πετώντας" εκτός διοργάνωσης τον Μάρει σε έναν αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 29 λεπτά (Highlights).

Στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της ημέρας ο Νταβίντ Φερέρερ υπέστη ήττα-σοκ από τον Τόμας Γιόχανσον και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Ο Ισπανός, Νο4 στον κόσμο, γνώρισε την ήττα με 6-4, 7-5 από τον Σουηδό και σε ακόμη ένα μεγάλο τουρνουά παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενόμενου.

Ο Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Κρίστοφ Μέλτζερ με 2-1 σετ παίρνοντας την πρόκριση για το γύρο των "32" της διοργάνωσης στο Μαϊάμι. Ο 23χρονος Γάλλος (Νο12 στον κόσμο) ο οποίος είχε καλή παρουσία στο Indian Wells όπου αποκλείστηκε στα προημιτελικά από τον Ράφαελ Ναδάλ, έχασε το 1ο σετ από τον Αυστριακό στη διαδικασία του tie break με 7-4, όμως πήρε τα δύο επόμενα με 7-5, 6-3 και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του Ζουλιέν Μπενετό ο οποίος με τη σειρά του απέκλεισε τον Κροάτη, Ίβο Κάρλοβιτς με 3-6, 6-4, 7-6(2).

Δύσκολη πρόκριση πήρε ο Άντι Ρόντικ στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών του στο Μαϊάμι (video). Ο Αμερικανός, Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, δυσκολεύτηκε απέναντι στον Σέρβο, Βίκτορ Τροίτσκι επικρατώντας με 2-1 σετ του 23χρονου τενίστα με 5-7, 6-2, 6-4. Αποκλείστηκε ο Λέιτον Χιούιτ ο οποίος γνώρισε την ήττα από τον Αργεντίνο, Χοσέ Αγκασούσο με 6-3, 7-6.