Μια εκπληκτική Ντινάρα Σάφινα ανέτρεψε τις ισορροπίες που είχε επιβάλει η Έλενα Ντεμεντίεβα και με μια επική ανατροπή επικράτησε 2-1 σετ της συμπατριώτισσάς της και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros όπου θα αντιμετωπίσει τη Σβετλάνα Κουζνέτσοβα που ξεπέρασε το εμπόδιο της Κάια Κανέπι.

Την πρώτη της συμμετοχή σε ημιτελικά ενός Grand Slam εξασφάλισε η εκπληκτική Ντινάρα Σάφινα. Η 22χρονη Ρωσίδα με πάθος, θέληση, αποφασιστικότητα και τεράστια ψυχικά αποθέματα έστειλε σπίτι της την Έλενα Ντεμεντίεβα, Νο7 του ταμπλό επικρατώντας της συμπατριώτισσάς της με 4-6, 7-6, 6-0 μετά από 2 ώρα και 35 λεπτά υψηλού επιπέδου τένις. Μάλιστα για να φτάσει στη σπουδαία νίκη-πρόκριση, η νεαρή Ρωσίδα χρειάστηκε να ξεπεράσει ακόμα και τον εαυτό της όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 2ο σετ με 5-2 games. Παίζοντας το τένις της ζωής της, η Σάφινα κατάφερε να στείλει το σετ στη διαδικασία του tie break και εκεί με 7-5 να ισοφαρίσει την Ντεμεντίεβα η οποία ούτε η ίδια δεν μπορούσε να πιστέψει τη θέληση που έδειχνε η νεαρή αντίπαλός της.

Το 3ο σετ η Σάφινα το μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο καθώς η Ντεμεντίεβα παρέδωσε ψυχή και σώμα. Η 27χρονη Ρωσίδα παρουσιάστηκε κουρασμένη και με αρκετά αβίαστα λάθη δεν πρόβαλε καμία αντίσταση στο νεανικό ενθουσιασμό που ξεχείλιζε από τη Σάφινα. Η 22χρονη πήρε το σετ με 6-0 και πανηγύρισε έξαλλα την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Γαλλικού Όπεν αποκλείοντας ακόμη ένα μεγάλο φαβορί για το τρόπαιο όπως έκανε και στον προηγούμενο γύρο με τη Μαρία Σαράποβα.

Εκεί την περιμένει ακόμη μια Ρωσίδα, η Σβετλάνα Κουζνέτσοβα η οποία παρά το κακό ποσοστό στο 1ο σερβίς (51%), συνάντησε δυσκολίες μόνο στο 1ο σετ κόντρα στην ευχάριστη έκπληξη του θεσμού, Εσθονή Κάια Κανέπι. Το Νο4 του ταμπλό επικράτησε 7-5, 6-2 της 22χρονης σε 1 ώρα και 30 λεπτά.