Μια πολύ καλή ημέρα για τα γερμανικά χρώματα ήταν η Τρίτη (09/02) στο SAP Open που διεξάγεται στο Σαν Χοσέ της Καλιφόρνια. Το Νο4 του ταμπλό, Τόμι Χάας μαζί με τους άξιους συμπαραστάτες Κολσράιμπερ, Πάου και Μπέκερ, προκρίθηκαν στο 2ο γύρο της διοργάνωσης των 531.000 δολαρίων, Νο1 της οποίας είναι ο Άντι Ρόντικ.

Ο Τόμι Χάας, παίζοντας το πρώτο του τουρνουά ως Αμερικανός πολίτης (από τις 27 Ιανουαρίου) και τον πρώτο του αγώνα μετά την ήττα από τον Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά στον 3ο γύρο του Australian Open, έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και παρά το κλειστό σκορ, δεν ίδρωσε ιδιαίτερα απέναντι στον ταλαντούχο Αμερικανό, Ντέιβιντ Μπρίτον τον οποίον κέρδισε με 6-4, 7-6(3).

Ο 31χρονος Γερμανός, πρώην Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης (2002) και νυν Νο17, έσωσε και τα τρία break points που δημιούργησε ο 18χρονος αντίπαλός του και αφού πέτυχε ένα break στο 1ο σετ, στη συνέχεια πήρε τη νίκη μετά από 1 ώρα και 13 λεπτά, στο tie break του 2ου σετ.

Επόμενος αντίπαλος για τον Χάας ο Ντένις Ιστόμιν από το Ουζμπεκιστάν ο οποίος τη Δευτερα είχε επικρατήσει του Αμερικανού, Ράιαν Χάρισον με 6-2, 7-5.

Άλλοι τρεις Γερμανοί εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο 2ο γύρο του SAP Open. Ο Φίλιπ Κολσράιμπερ, Νο6 του ταμπλό ο νίκησε με 6-7(7), 6-1, 6-3 τον Ράτζεφ Ραμ και θα συναντήσει τον Ντούντι Σέλα στους "16", ο Μπιορν Πάου έκανε την έκπληξη αποκλείοντας με 6-3, 6-1 το Νο8 της διοργάνωσης Γέρεμι Σαρντί και θα αναμετρηθεί με τον Λιθουανό qualifier Ρικάρντας Μπεράνκις στο 2ο γύρο και ο Μπένζαμιν Μπ΄κερ ο οποίος επικράτησε με 6-4, 6-2 του Τιμ Σμίτσεκ και θα περιμένει τον αντίπαλό του από την αναμέτρηση Βερντάσκο/Λου.

Το Νο1 του ταμπλό, Άντι Ρόντικ και το Νο2, Φερνάντο Βερντάσκο ρίχνονται την Τετάρτη στη μάχη αντιμετωπίζοντας τους Ράιλερ Ντεχάρτ και Γιεν-Σουν Λου αντίστοιχα στην πρεμιέρα τους στο θεσμό που φέτος κλείνει 120 χρόνια παρουσίας.

Τρίτη 09/02: 1ος γύρος SAP Open
7-Querrey (U.S.) beat Gabashvili (Russia) 6-3 6-2
4-Ηaas (Germany) beat Britton (U.S.) 6-4 7-6(3)
6-Kohlschreiber (Germany) beat Ram (U.S.) 6-7(7) 6-1 6-3
Berankis (Lithuania) is level with Ginepri (U.S.) 6-7(5) 6-2 6-3
Phau (Germany) beat 8-Chardy (France) 6-3 6-1
Becker (Germany) beat Smyczek (U.S.) 6-4 6-2