Το Νο2 του ταμπλό, Nικολάι Νταβιντένκο και το Νο 13, Πολ Ανρί Μαθιέ θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο σπουδαιότερο τουρνουά της εβδομάδας στο Αμβούργο. Ο Ρώσος νίκησε δύσκολα 2-0 σετ τον Νταβίντ Φερέρ και ο Γάλλος με 2-1 τον Πάμπλο Κουέβας, κλείνοντας ραντεβού στον τελικό του German Open των 1.115.000 ευρώ.

Εκδίκηση για την ήττα του στο Ολυμπιακό τουρνουά του Πεκίνου τον περασμένο Αύγουστο, θα έχει τη δυνατότητα να πάρει ο Νικολάι Νταβιντένκο ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Πολ Ανρί Μαθιέ στον τελικό του German Open στο Αμβούργο την Κυριακή.

Ο 28χρονος Ρώσος, Νο12 στον κόσμο, μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα ο οποίος διήρκησε 2 ώρες και 13 λεπτά, παρότι κρίθηκε στα δύο σετ, κατάφερε να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του "μάστερ" στο χώμα, Νταβίντ Φερέρ με 7-5, 7-6(2) και θα διεκδικήσει την Κυριακή τον πρώτο του τίτλο τη φετινή σεζόν και τον 15ο συνολικά στην καριέρα του.

Αντίπαλός του ο φορμαρισμένος Γάλλος Πολ Ανρί Μαθιέ ο οποίος, επίσης μετά από μια σπουδαία μονομαχία, ξεπέρασε το εμπόδιο του Ουρουγουανού qualifier Πάμπλο Κουέβας με 4-6, 6-3, 7-5 και κόντρα στον Νταβιντένκο θα προσπαθήσει να προσθέσει στην τροπαιοθήκη του τον 5ο τίτλο της καριέρας του.

Νταβιντένκο και Μαθιέ έχουν συναντηθεί άλλες έξι φορές στο παρελθόν και το σκορ είναι ισόπαλο 3-3. Η τελευταία τους αναμέτρηση ήταν στο Πεκίνο όταν ο Γάλλος, Νο39 στον κόσμο, είχε νικήσει τον Ρώσο με 7-5, 6-3 στη φάση των "32" του Ολυμπιακού τουρνουά.

Σάββατο 25/7: Ημιτελικά German Open
2-Davydenko (Russia) beat 6-Ferrer (Spain) 7-5 7-6(2)
13-Mathieu (France) beat Cuevas (Uruguay) 4-6 6-3 7-5