Όπως ο Λονδρέζικος καιρός, έτσι και ο Ράφαελ Ναδάλ ήταν κλασικός στον τρίτο του αγώνα στο Wimbledon. Ο Ισπανός έχασε το εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης με τον Μίκχαηλ Κουκούσκιν, όμως στη συνέχεια ανέβασε στροφές και επιβλήθηκε άνετα του Καζάκου, κλείνοντας θέση στη δεύτερη εβδομάδα του Championships.

Ο Ράφαελ Ναδάλ είναι πολύ μέτριος στο ξεκίνημα των αγώνων του στο Λονδίνο, όμως όπως και στα προηγούμενα δύο παιχνίδια του στο Wimbledon, έτσι και απέναντι στον Μίκχαηλ Κουκίσκιν, μόλις εβαλε μπρος στις μηχανές, φάνηκε η τεράστια διαφορά ποιότητας και ικανοτήτων ανάμεσα στους δύο τενίστες.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης αλλά Νο2 στο ταμπλό, έκανε το γνωστό κακό ξεκίνημα στο ματς αλλά στη συνέχεια βρήκε τα χτυπήματά του και την κινησή του στο κλειστό, λόγω της βροχής, κεντρικό court, επικρατώντας με 6-7(4), 6-1, 6-1, 6-1 του άσου απ’το Καζακστάν.

Αργός, κακές αντιδράσεις, λάθη, μέτριο σερβίς και κακές επιστροφές, ήταν τα χαρακτηριστικά του Ναδάλ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κατά το οποίο ο Μίκχαηλ Κουκουσκιν ήταν πολύ καλύτερος, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα στο tie break.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε αποκλειστικά στον 28χρονο αριστερόχειρα ο οποίος έπαιξε πιο επιθετικά, βελτίωσε αισθητά το σερβίς και τις επιστροφές του, περιόρισε τα αβίαστα λάθη του και έδειξε ότι με αυτό το επίπεδο του τένις, μπορεί να ελπίζει στον τρίτο του τίτλο στο Λονδρέζικο Grand Slam, μετά το 2008 και το 2010.

Έχοντας το προνόμιο να αγωνίζεται στο κεντρικό court που διαθέτει οροφή, ο Ράφαελ Ναδάλ δεν έδειχνε καθόλου άνετος στο 1ο σετ και επέτρεπε στον Κουκούσκιν να κάνει παιχνίδι πρωτοβουλίας, αδυνατώντας να βρει λύσεις στο σερβίς του αντιπάλου του.

Η μέτρια εμφάνιση του Ισπανού, επισφραγίστηκε με την απώλεια του εναρκτήριου σετ στο tie break, με τον επιθετικό Καζάκο να παίρνει αυτό που του αξίζει, με βάση την εικόνα των δύο ανδρών στο κλειστό court.

Η απάντηση του Ναδάλ δεν άργησε να έρθει, με τον Ισπανό να ανεβάζει την επιθετικότητά του και να πετυχαίνει το πρώτο break στο ματς, στο 4ο game του 2ου σετ (3-1) ενώ με δεύτερο συνεχόμενο στο 6ο game (5-1), έφτασε εύκολα στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ ο Ράφα έχασε μόλις 2 πόντους στο σερβίς του, έκανε μόλις ένα αβίαστο λάθος και εκμεταλλεύτηκε τα τρία από τα έξι break points που είχε στη διάθεσή του, φτάνοντας άνετα στο 6-1 και στο προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Συνεχίζοντας να κυριαρχεί από τη βασική γραμμή, ο Ναδάλ σημείωσε άλλα δύο breaks στο σερβίς του Κουκούσκιν στο 4ο σετ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή του μετά από 2 ώρες και 34 λεπτά αγώνα.

Στον 4ο γύρο, ο Ναδάλ θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Βέσελι-Κύργιου η οποία διακόπηκε στο 4-2 games υπέρ του Τσέχου, όταν η βροχή ανάγκασε τους δύο νεαρούς τενίστες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

“Στο 1ο σετ, δεν έκανε λάθη, ήταν πολύ καλός. Εγώ είχα κάποια λάθη και πρόβλημα στο 2ο σερβίς. Στο tie break δεν σέρβιρα καλά και αν δεν σερβίρεις καλά στο tie break, είναι πολύ δύσκολο να το κερδίσεις. Νιώθω πολύ καλά το σώμα μου. Έπαιξα καλύτερα στο τέλος απ’΄ότι στο ξεκίνημα του ματς και αυτό είναι καλό νέο” είπε ο Ναδάλ αμέσως μετά.

Τον αγώνα παρακολούθησαν μεγάλοι άσοι του Βρετανικού αθλητισμού, μεταξύ των οποίων και ο Ντέιβιντ Μπέκαμ.