Παρότι πάλεψε σκληρά, παρότι προηγήθηκε με break στο 1ο σετ, η Άννα Γερασίμου δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ από το Νο6 του ταμπλό, Σιμπίλ Μπάμερ στον 1ο γύρο του Malaysian Open. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πραγματοποίησε τη δεύτερη παρουσία της στη σεζόν σε κυρίως ταμπλό WTA διοργάνωσης.

Τέσσερις αγώνες σε τέσσερις ημέρες, αποδείχθηκαν πολλοί ακόμα και για την εξαιρετικά προετοιμασμένη Άννα Γερασίμου. Η 22χρονη Καβαλιώτισσα, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις στο προκριματικό ταμπλό στην Κουάλα Λουμπούρ, πέτυχε τρεις νίκες μπαίνοντας στο 32αρι ταμπλό της διοργάνωσης των 220.000 δολαρίων, όμως εκεί υπερίσχυσε η πιο έμπειρη Σιμπίλ Μπάμερ η οποία έχει σαφώς πιο πολλές παραστάσεις σε δυνατά τουρνουά στο tour της WTA.

Η 29χρονη Αυστριακή, Νο6 του ταμπλό στη Μαλαισία και Νο50 της παγκόσμιας κατάταξης, ίδρωσε πολύ για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γερασίμου την Τρίτη για τον 1ο γύρο της hard court διοργάνωσης και μετά από 1 ώρα και 31 λεπτά, έχοντας και μια διακοπή 2 ωρών λόγω βροχής, έκαμψε την αντίσταση της 22χρονης Ελληνίδας, Νο217 στον κόσμο, με 7-5, 6-4 εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τις "16" καλύτερες του θεσμού.

Η Γερασίμου ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με κύριο όπλο της το σερβίς, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Μπάμερ ενώ με break στο 2ο μόλις game του εναρκτήριου σετ, πήρε αρχικά προβάδισμα με 3-0 και στη συνέχεια με 4-2. Σε εκείνο το σημείο, η έμπειρη Μπάμερ εκμεταλλεύτηκε ένα κακό service game της Γερασίμου και απάντησε στο break της Ελληνίδας (4-3) ενώ στη συνέχεια πέτυχε ένα ακόμη break, στο 11ο game (6-5), κλείνοντας νικηφόρα το 1ο σετ με 7-5 σε 44 λεπτά.

Η απώλεια του 1ου σετ βάρυνε τα πόδια της Γερασίμου η οποία είδε την αντίπαλό της να ξεκινάει με break στο 2ο κομμάτι του αγώνα και με την Μπάμερ να διατηρεί σε υψηλά επίπεδα το σερβίς της, δεν απειλήθηκε καθόλου από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου δύο ώρες στο 5-4 του 2ου σετ, λόγω βροχής, με την Μπάμερ να υπερασπίζεται το σερβίς της όταν επέστρεψε στο court.

Παρά την ήττα-αποκλεισμό, η Γερασίμου σε ακόμη ένα δυνατό τουρνουά, έδειξε έτοιμη για το μεγάλο βήμα στην καριέρα της που είναι η καθιέρωσή της στα τουρνουά της WTA ή τουλάχιστον στα πιο δυνατά των 100.000 δολαρίων της ITF.

Τρίτη 23/02: 1ος γύρος Malaysian Open
1-Dementieva (Russia) beat Bychkova (Russia) 6-2 6-1
Tatjana Malek (Germany) beat 2-Li Na (China) 6-1 5-7 6-2
3-Zheng Jie (China) beat Bovina (Russia) 6-4 6-3
Amanmuradova (Uzbekistan) beat Sema (Japan) 6-3 6-2
Lertcheewakarn (Thailand) beat Pervak (Russia) 6-1 6-4
6-Βammer (Austria) beat Gerasimou (Greece) 7-5 6-4
7-Rybarikova (Slovakia) beat Tanasugarn (Thailand) 7-5 6-3