Το χωμάτινο ταλέντο της ξεδιπλώνει απλώχερα η Καρολίν Βοζνιάκι στα γήπεδα της Φλόριντα. Η 19χρονη Δανέζα, Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, νίκησε στα δύο σετ και την Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του MPS Group Championships στην Ponte Vedra Beach όπου θα συναντήσει την Έλενα Βέσνινα.

Τίποτα δεν φαίνεται να είναι ικανό να σταματήσει την πορεία τίτλου που πραγματοποιεί η Καρολίν Βοζνιάκι στο χωμάτινο τουρνουά των 220.000 δολαρίων. Η υπερασπίστρια του τίτλου στη Φλόριντα, η οποία διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας, επικράτησε 6-1, 6-3 της Ρωσίδας, Νο5 του ταμπλό, Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα την Παρασκευή, εξασφαλίζοντας την παρουσία της στις “4” της διοργάνωσης.

Η Βοζνιάκι, πήρε πέντε συνεχόμενα games στο εναρκτήριο σετ για να φτάσει στο 6-1, ενώ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 games στο 2ο, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 20 λεπτά.

Στα ημιτελικά, η 19χρονη Νο1 του ταμπλό, θα συναντήσει την επίσης Ρωσίδα, Νο4 της διοργάνωσης, Έλενα Βέσνινα η οποία επικράτησε εύκολα της Μέλανι Ουντάν με 6-2, 6-1.

Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν οι Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα και Όλγα Γκοβόρτσοβα. Η 19χρονη Σλοβάκα, Νο3 του ταμπλό επικράτησε με 7-5, 6-1 της Αλεξάντρα Βόζνιακ ενώ η δεύτερη καλύτερη Λευκορωσίδα, μετά την Αζαρένκα, επιβλήθηκε εύκολα με 6-3, 6-2 της Βαρβάρα Λεπτσένκο από την Ουκρανία.

Παρασκευή 09/04: Προημιτελικά MPS Group Championships
1-Wozniacki (Denmark) beat 5-Pavlyuchenkova (Russia) 6-1 6-3
3-Cibulkova (Slovakia) beat 6-Wozniak  (Canada) 7-5 6-1
4-Vesnina (Russia) beat 8-Oudin (U.S.) 6-2 6-1
Govortsova (Belarus) beat Lepchenko (U.S.) 6-3 6-2