Ο Νικολάι Νταβιντένκο δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το προβάδισμα του ενός σετ στον ημιτελικό του Valencia Open κόντρα στον Μίκχαηλ Γιούσνι, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 2-1 σετ απ’τον φορμαρισμένο συμπατριώτη του, χωρίς ωστόσο το αποτέλεσμα να είναι καταδικαστικό για τις πιθανότητες του Ρώσου ενόψει Masters Cup.

To Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης του ανδρικού τένις, Νικολάι Νταβιντένκο παραμένει σε θέση ισχύος όσον αφορά το ένα από τα δύο εισιτήρια (7η και 8η θέση της ATP) που οδηγούν στο μεγάλο ραντεβού του Λονδίνου αργότερα μέσα στο μήνα, παρά την Σαββατιάτικη ήττα στα ημιτελικά της Βαλένθια από τον Μίκχαηλ Γιούσνι.

Ο Νταβιντένκο ο οποίος πραγματοποιεί εντυπωσιακή πορεία τους τελευταίους μήνες στο tour, ηττήθηκε με 3-6, 6-4, 6-3 απ’τον συμπατριώτη του και συμπαίκτη στην Εθνική ομάδα της Ρωσίας, Μίκχαηλ Γιούσνι, χάνοντας την ευκαιρία να εξασφαλίσει και μαθηματικά το εισιτήριο για το Masters Cup, γεγονός που θα συνέβαινε μόνο αν κατακτούσε τον τίτλο στη Βαλένθια.

Ο 28χρονος, Νο2 του ταμπλό, φαινόταν έτοιμος να πετύχει την 4η νίκη επί του Γιούσνι στην 5η αναμέτρησή τους όταν πήρε προβάδισμα στα σετ, ωστόσο το Νο23 του κόσμου πάλεψε σκληρά στη συνέχεια και εκμεταλευόμενος την κατάρρευση του Νταβιντένκο, έφτασε στη σπουδαία και δίκαιη νίκη μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά.

"Ήταν ένα πολύ καλό και σκληρό παιχνίδι. Ήμουν λίγο τυχερός" αρκέστηκε να πει ο Γιούσνι μετά τη νίκη επί του Νταβιντένκο και την πρόκριση στον τελικό.

Στον τελικο ο Γιούσνι θα αντιμετωπίσει το Νο1 του ταμπλό, Άντι Μάρει με τον Βρετανό να πετυχαίνει σπουδαία νίκη με 6-3, 2-6, 6-3 επί του Φερνάντο Βερντάσκο στον δεύτερο ημιτελικό. Ο Μάρει στο πρώτο τουρνουά που παίρνει μέρος μετά την οδυνηρή ήττα του στον 4ο γύρο του US Open απ’τον Μάριν Τσίλιτς, βρίσκεται στον τελικό παίζοντας πολύ καλό τένις, δείχνοντας πανέτοιμος για τα δύο μεγάλα τουρνουά στο τέλος της χρονιάς, το BNP Paribas Masters που ξεκινάει στο Παρίσι αλλά και το Masters Cup που θα διεξαχθεί στην πατρίδα του (22-29/11).

Σάββατο 7/11: Ημιτελικά Valencia Open
Youzhny (Russia) beat 2-Davydenko (Russia) 3-6 6-4 6-3
1-Murray (G.Britain) beat 5-Verdasco (Spain) 6-3 2-6 6-3