Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στα τρία σετ για τον Ρότζερ Φέντερερ στη Βασιλεία καθώς ο υπερασπιστής του τίτλου δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον Νταβίντ Γκοφάν, παίζοντας το καλύτερό του τένις την ώρα που το χρειαζόταν, στο καθοριστικό σετ!

Προερχόμενος από τη δύσκολη επικράτηση επί του Φίλιπ Κολσράιμπερ στο 2ο γύρο του Swiss Indoors Basel, ο Ρότζερ Φέντερερ δεν έπιασε και πάλι καλή απόδοση στον τελευταίο προημιτελικό της Παρασκευής, κόντρα στον Νταβίντ Γκοφάν, αντιμετωπίζοντας αρκετά προβλήματα τόσο απ’τον Βέλγο όσο και από το ίδιο το παιχνίδι του.

Πολλά λάθη, βιαστικές επιλογές και νευρικότητα, χαρακτήρισαν το τρίτο παιχνίδι του Ελβετού στη γενέτειρά του, όμως το πολύ δυνατό και αποφασιστικό ξεκίνημα στο καθοριστικό σετ, του έδωσε την πολύτιμη νίκη με 6-3, 3-6, 6-1 και το δικαίωμα να ελπίζει για τον 7ο τίτλο του στη Βασιλεία.

Πλέον, Φέντερερ και Ναδάλ απέχουν μια νίκη μακριά απ’τον ονειρεμένο μεταξύ τους ημιτελικό, σχεδόν δύο χρόνια μετά την τελευταία τους συνάντηση στο tour (Australian Open 2014).

Ο 34χρονος Ελβετός θα αντιμετωπίσει στο 2ο ημιτελικό του Σαββάτου (17:30GR-OTE Sport 6HD) τον Τζακ Σοκ ενώ ο Ναδάλ θα αγωνιστεί (15:30GR) απέναντι στον Ρισάρ Γκασκέ που έσωσε match point του Ίβο Κάρλοβιτς.

Στο 1ο σετ, ο Φέντερερ έκανε αρκετά λάθη αλλά έπαιξε επιθετικά και δεν απειλήθηκε το σερβίς του, εξαργυρώνοντας το break που πέτυχε στο 6ο game (4-2), για να φτάσει στο 6-3 σε 35 λεπτά.

Στη συνέχεια, ο Γκοφάν ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Ελβετού, πετυχαίνοντας δύο break στο σερβίς του αντιπάλου του. Ο Φέντερερ κατάφερε να απαντήσει μόνο στο πρώτο break κι έτσι ο 24χρονος Βέλγος, Νο17 στον κόσμο, ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο καθοριστικό σετ, ο Φέντερερ μπήκε πολύ δυναμικά και με τη στήριξη των συμπατριωτών του, πέτυχε το πολυπόθητο break στο ξεκίνημα του σετ (2-0), έχοντας στη συνέχεια τον απόλυτο έλεγχο του ματς μέχρι το τελεικό σκορ μετά από 1 ώρα και 37 λεπτά αγώνα.