Στη μάχη "γιγάντων" για το 2ο γύρο του Rome Masters, ο Ρότζερ Φέντερερ έδειξε στον Ίβο Κάρλοβιτς ποιός είναι ο πραγματικός γίγαντας μέσα στο court.Ο 27χρονος Ελβετός με χαρακτηριστική ευκολία ξεπέρασε το εμπόδιο του big server Kροάτη και πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης, γνωρίζοντας παράλληλα την αποθέωση.

Η προηγούμενη εβδομάδα στα βουνά της Σαρδηνίας φαίνεται πως έκανε καλό στον Ρότζερ Φέντερερ. Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, προπονήθηκε σκληρά τις προηγούμενες ημέρες έχοντας στο πλάι του τον αριστερόχειρα Αυστριακό Στέφαν Κούμπεκ και τα πρώτα αποτελέσματα φάνηκαν στην πρεμιέρα του στο δεύτερο χωμάτινο Masters της σεζόν στη Ρώμη.

Ο Φέντερερ, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και περιορίζοντας αρκετά τα αβίαστα λάθη του, επικράτησε σχετικά εύκολα με 6-4, 6-4 του Ίβο Κάρλοβιτς πετυχαίνοντας από ένα break σε κάθε σετ στο θανατηφόρο σερβίς του Κροάτη. Ο 30χρονος, Νο24 στον κόσμο Κάρλοβιτς, πέτυχε 15 άσους όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλευτεί καμία από τις τρεις ευκαιρίες για break που δημιούργησε στο ματς, γνωρίζοντας φυσιολογική ήττα-αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού.

Η βελτίωση στο παιχνίδι του Ελβετού σε σχέση με την τραγική του εικόνα στο Monte Carlo Masters και ειδικότερα στο παιχνίδι με τον Βαβρίνκα για τον 3ο γύρο του τουρνουά στο Μονακό, ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή. Ο Φέντερερ κινούταν με περισσότερη ευκολία στο court, πιο άνετος και σίγουρος για τα χτυπήματά του ενώ έφτανε γρήγορα στην μπάλα, δυσκολεύοντας πολύ τις άμυνες του Κάρλοβιτς. Στο 1ο σετ ο 27χρονος, κάτοχος 13ων Grand Slam τίτλων, έκανε 11 αβίαστα λάθη και με ένα break στο 2ο game του εναρκτήριου σετ, έφτασε στο 6-4 σε 39 λεπτά.

Όσο περνούσε η ώρα ο Φέντερερ γινόταν ολοένα και καλύτερος, περιορίζοντας ακόμη περισσότερο τα λάθη του. Ξεκινώντας με break στο 1ο game του 2ου σετ, ο Ελβετός στη συνέχεια διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία το προβάδισμα και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τον αντίπαλό του έφτασε στη νίκη μετά από 68 λεπτά, πραγματοποιώντας μόλις 5 αβίαστα λάθη κατά τη διάρκεια του σετ.

Ο Ρότζερ Φέντερερ στον 3ο γύρο της διοργάνωσης περιμένει τον αντίπαλό του που θα προκύψει από τη σημερινή αναμέτρηση του τενίστα που τον απέκλεισε πέρυσι στα προημιτελικά της Ρώμης, Ράντεκ Στέπανεκ κόντρα στον αριστερόχειρα Ισπανό, Φελιτισάνο Λόπεζ.