Συνεχίζοντας τις επιβλητικές του εμφανίσεις στη γενέτειρά του, ο Ρότζερ Φέντερερ ξεπέρασε με χαρακτηριστική ευκολία και το εμπόδιο του Αντρέα Σέπι στο 2ο γύρο του Basel Open. Ο Ελβετός, Νο1 του ταμπλό, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ιταλό και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις έδωσε ο Ρότζερ Φέντερερ την Τετάρτη, στον αγώνα κόντρα στον Αντρέα Σέπι για τους "16" του Ελβετικού Όπεν στη Βασιλεία. Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και τρεις συνεχόμενες χρονιές (2006-2008) πρωταθλητής της διοργάνωσης, χρειάστηκε μόλις 61 λεπτά για να νίκησει με 6-3, 6-3 τον 25χρονο Ιταλό, Νο51 στον κόσμο, παίρνοντας την πρόκριση για τον προημιτελικό γύρο της indoor διοργάνωσης των 1,75 εκατομμυρίων ευρώ.

Ο Φέντερερ, παρά το μεγάλο διάλειμμα που ακολούθησε την ήττα του στον τελικό του US Open, βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και δικαίως θεωρείται φαβορί, όχι μόνο για τον τίτλο στη Βασιλεία αλλά και για τα δύο επόμενα τουρνουά, σε Παρίσι (BNP Paribas Masters) και Λονδίνο (Masters Cup) που θα είναι και τα τελευταία της περιόδου πριν τη χειμερινή διακοπή.

Ο κορυφαίος τενίστας όλων των εποχών, όπως στην πρεμιέρα απέναντι στον Ρόκχους έτσι και κόντρα στον Σέπι, παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ευδιάθετος και ορεξάτος, προσφέροντας ορισμένες μαγικές στιγμές στους συμπατριώτες του που σε κάθε ευκαιρία τον αποθέωναν. Με ένα break στο 1ο σετ και δύο στο 2ο, ο Φέντερερ έφτασε εύκολα στη νίκη, χωρίς μάλιστα να απειληθεί ιδιαίτερα παρά μόνο δύο φορές στο εναρκτήριο σετ, σβήνοντας εύκολα τα break points του αντιπάλου του.

Πλέον, ο Ρότζερ Φέντερερ θα έχει τη δυνατότητα να ξεκουραστεί άλλη μια μέρα καθώς θα αγωνιστεί πάλι την Παρασκευή για τα προημιτελικά με αντίπαλο τον νικητή της αναμέτρησης Σαρντί/Κορολέφ. Ο Γάλλος νίκησε σήμερα δύσκολα με 7-6(4), 6-7(6), 6-4 το Νο7 του ταμπλό, Τζέιμς Μπλέικ ενώ ο Ρώσος είχε πάρει την πρόκριση από την Τρίτη απέναντι στον Μπολέλι.

Σπουδαία νίκη σημείωσε και ο Ρισάρντ Γκασκέ ο οποίος σιγά-σιγά φαίνεται να βρίσκει τη φόρμα του, μετά την σοβαρή περιπέτεια που πέρασε με την υπόθεση ντόπινγκ και τον δίμηνο αποκλεισμό. Ο Γάλλος, πρώην Νο7 στον κόσμο και νυν Νο57, νίκησε με 7-6(3), 6-4 τον Αργεντινό, Χοράσιο Ζέμπαλος ο οποίος διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας προερχόμενος από τον τελικό στην Αγία Πετρούπολη.

Με νίκη ξεκίνησε και ο Μάριν Τσίλιτς ο οποίος κυνηγάει την παρθενική του συμμετοχή στο Masters Cup του Λονδίνου. Ο 21χρονος Κροάτης, Νο4 του ταμπλό, νίκησε 6-4, 6-4 τον Φίλιπ Πέτζνερ και στο 2ο γύρο θα συναντήσει τον Σέρβο Βίκτορ Τροίτσκι.

Καταδικαστική ήττα υπέστη ο Φερνάντο Γκονζάλεζ αργά το βράδυ από τον Τζον Ίσνερ με 7-6(3), 4-6, 6-4 και πλέον οι ελπίδες του Χιλιανού για το Masters Cup, είναι ελάχιστες.

Τετάρτη 4/11: 1ος γύρος Basel Open
Isner (U.S.) beat 3-Gonzalez (Chile) 7-6(3) 4-6 6-4
6-Wawrinka (Switzerland) beat Ljubicic (Croatia) 6-7(5) 6-3 6-4
Chardy (France) beat 7-Blake (U.S.) 7-6(4) 6-7(6) 6-4
Gasquet (France) beat Zeballos (Argentina) 7-6(3) 6-4
4-Cilic (Croatia) beat Petzschner (Germany) 6-4 6-4