Τον δεύτερο τίτλο Futures σε διάστημα λιγότερο του ενός μήνα κατέκτησε ο Θοδωρής Αγγελίνος. Ο 25χρονος Έλληνας πρωταθλητής, μετά τον εγχώριο τίτλο στην Κω, κατέκτησε το διεθνές τουρνουά των 10.000 δολαρίων που διεξήχθη στην Αδάνα της Τουρκίας, νικώντας στον τελικό της Κυριακή (25/10) τον Κροάτη, Πέταρ Γέλενιτς.

Ο πρόωρος αποκλεισμός του Θοδωρή Αγγελίνου απ’το futures του Ηρακλείου στην Κρήτη πριν δύο εβδομάδες, πείσμωσε τον Έλληνα άσο ο οποίος ταξίδεψε στην Τουρκία και μετά από 5 σπουδαίες εμφανίσεις, κατέκτησε το τρόπαιο στο Sinan Sudas Adana Cup 2009 της ITF των 10.000 δολαρίων.

Το Νο2 της Ελλάδας στην ATP και Νο674 στον κόσμο, επικράτησε 7-5, 6-4 του Πέταρ Γέλενιτς (Νο606) και πανηγύρισε τον δεύτερο τίτλο του στη συγκεκριμένη σειρά της ITF, μετά τον θρίαμβό του στην Κω πριν τέσσερις εβδομάδες.

Ο Τεντ, ο "τελειωμένος" Αμερικανός όπως είχε χαρακτηριστεί όταν οι διοργανωτές του Aegean Tennis Cup του εμπιστεύτηκαν μια wild card για το κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης του 2009, αρχίζει και διαψεύδει κάθε αμφιβολία που είχε δημιουργηθεί προς το πρόσωπό του, όταν αποφάσισε να επαναπατριστεί και να ακολουθήσει την πορεία που είχε χαράξει στην Αμερική (πρωταθλητής στο κολεγιακό πρωτάθλημα NCAA).

Οι 17 πόντοι ATP που κατέκτησε ο Αγγελίνος με τη νίκη του στην Τουρκία, θα τον ανεβάσουν ακόμα πιο ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Νο667 του κόσμου, που είναι και η υψηλότερη θέση στην καριέρα του.

Κυριακή 25/10: Τελικός Adana Cup
3-Angelinos (Greece) beat Jelenic (Croatia) 7-5 6-4