Μπορεί στις σκληρές επιφάνειες στα τελευταία τουρνουά της σεζόν ο Ράφαελ Ναδάλ να μην θύμιζε σε τίποτα τον τενίστα που κυριαρχούσε ακόμη και στα hardcourts πέρυσι και στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν, ωστόσο στο χώμα είναι διαφορετική περίπτωση με το "κτήνος" να κάνει την επανεμφάνισή του και να δίνει προβάδισμα 1-0 στην Ισπανία στον τελικό του Davis Cup κόντρα στους Τσέχους.

Αφού χρειάστηκε μερικά games στο ξεκίνημα του αγώνα για να συνηθίσει την αγαπημένη του επιφάνεια, ο Ράφαελ Ναδάλ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Τόμας Μπέρντιχ στην πρώτη από τις πέντε συνολικά αναμετρήσεις ανάμεσα σε Ισπανούς και Τσέχους στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εθνικών ομάδων. Ο 23χρονος Ισπανός, Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, έπαιξε σπουδαίο τένις και νίκησε με 7-5, 6-0, 6-2 το Νο2 των Τσέχων, Τόμας Μπέρντιχ βάζοντας μπροστά στο σκορ την κάτοχο του τίτλου Ισπανία.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ο Ράφαελ Ναδάλ επέστρεψε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο στο δρόμο των επιτυχιών. Ο κορυφαίος Ισπανός τενίστας όλων των εποχών, απέδειξε ότι στο χώμα δεν έχει αντίπαλο και θυμίζοντας τον παλιό καλό Ναδάλ, αυτόν που σάρωνε τα πάντα στο πέρασμά του με το υπερ-πιεστικό τένις που έπαιζε και έδειχνε στην κυριολεξία… ανίκητος, μετέτρεψε σε ένα ατελείωτο πάρτι τον πρώτο αγώνα στον σπουδαίο τελικό του Davis Cup.

Οι Ισπανοί γέμισαν ασφυκτικά το κεντρικό court του Palau Sant Jordi της Βαρκελώνης για να υποδεχτούν το αγαπημένο τους παιδί και να το βοηθήσουν να φτάσει στη νίκη, σε μια πολύ δύσκολη στιγμή της καριέρας του 23χρονου από τη Μαγιόρκα. Ο Ναδάλ στο ξεκίνημα του αγώνα δεν μπήκε ιδιαίτερα καλά, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα και έβρισκε τα πατήματά του στο χώμα, έκανε πράγματα και θάματα…

Το πιο βαρύ forehand στο tour έκανε και πάλι την εμφάνισή του με τον Τόμας Μπέρντιχ να προσπαθεί να μαζέψει τα… ασυμάζευτα! Ο Ναδάλ όργωνε το court, τρέχοντας ασταμάτητα από τη μια γωνία στην άλλη, βγάζοντας απίθανους winners αλλά και σπουδαίες άμυνες.

Μετά από μια ανταλλαγή breaks στο ξεκίνημα του σετ, το πρώτο κομμάτι του αγώνα κατέληξε στην πλευρά του Ισπανού μετά το break που πέτυχε στο 11ο game (6-5) και στη συνέχεια διατηρώντας το σερβίς του έφτασε στο 7-5. Το δύσκολο κομμάτι είχε περάσει για τον Ράφα ο οποίος μπήκε αφηνιασμένος στο court στο 2ο σετ.

Χωρίς να αφήσει να πάρει ανάσα στον Τόμας Μπέρντιχ, ο Ναδάλ πυροβολούσε απ’όλες τις γωνίες του court, αναγκάζοντας τον 24χρονο Τσέχο σε πολλά αβίαστα λάθη. Το 6-0 του 2ου σετ ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα με τον Ναδάλ να δίνει μεγαλειώδη παράσταση ενώπιον 15.000 συμπατριωτών του.

13 συνεχόμενα games πήρε ο Ναδάλ μέχρι το 4-0 του 3ου σετ με τον Μπέρντιχ να "σπάει" την γκίνια και να μειώνει σε 4-1. Χωρίς όμως αντίκρυσμα καθώς κανείς δεν θα μπορούσε να σταματήσει τον Ναδάλ με τη φόρα που είχε πάρει. Τελικά, ο Ισπανός έφτασε εύκολα στο 6-2 και στη νίκη μετά από 2 ώρες και 28 λεπτά.

Υπό τους ήχους της μεγάλης επιτυχίας των Black Eyed Peas, "Tonight gonna be a good night" οι Ισπανικές σημαίες κυμάτιζαν χαρούμενα στο Palau Sant Jordi με τον Ναδάλ να βρίσκεται στο κέντρο του γηπέδου και να πανηγυρίζει σαν μικρό παιδί τον θρίαμβο των Ισπανών. Μετά από αρκετό καιρό το πρώην Νο1 του κόσμου είχε κάθε λόγο να είναι ευτυχισμένος!

Ο Ναδάλ τελείωσε το ματς με 29 winners (5 περισσότερους απ’τον Μπέρντιχ), 20 αβίαστα λάθη (32 λιγότερα απ’τον Τσέχο) και με 6 άσους. Δεν είναι μόνο τα νούμερα όμως αλλά η εικόνα του Ναδάλ στο court που σου έδινε την εντύπωση πως ο Ισπανός είναι και πάλι στα καλύτερά του…

Οι κοντές και ρυχές μπαλιές των προηγούμενων μηνών αντικαταστήθηκαν από βαριές και βαθιές μπάλες οι οποίες ανάγκαζαν τον Μπέρντιχ να τις αποκρούει αρκετά έξω από τη βασική γραμμή, με τον Ναδάλ να "κλειδώνει" τον Τσέχο και να τελειώνει στο ανοιχτό γήπεδο με εντυπωσιακούς winners, τόσο με το forehand όσο και με το backhand.

Λίγο αργότερα σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ ο Νταβίντ Φερέρερ πέτυχε επική ανατροπή κόντρα στον Ράντεκ Στέπανεκ και μετά από 4 ώρες και 22 λεπτά συγκλονιστικού αγώνα, ο Ισπανός πήρε τη νίκη με 1-6, 2-6, 6-4, 6-4, 8-6 δίνοντας προβάδισμα δύο νικών στην Ισπανία.

Το Σάββατο (17:00GR) θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας του διπλού ανάμεσα στους Λόπεζ/Βερντάσκο και Ντλούι/Χάγιεκ. Σε περίπτωση νίκης των Ισπανών, η παρέα του Ράφαελ Ναδάλ θα στεφθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια κόσμου.

Παρασκευή 4/11: 1η ημέρα Davis Cup Final
Nadal (Spain) beat Berdych (Cz.Republic) 7-5, 6-0, 6-2
20:00 Ferrer (Spain) vs Stepanek (Cz.Republic)  1-6 2-6 6-4 6-4 8-6