Όταν η Κιμ Κλάιστερς έλεγε πως τους τελευταίους έξι μήνες προπονείται σκληρά και πως είναι έτοιμη να επιστρέψει στο επαγγελματικό τένις, κανείς δεν πίστευε ότι θα πετύχει έστω και μια νίκη στο Cincinnati Women’s Open. Η 26χρονη Βελγίδα, όμως, έκανε τους πάντες να παραμιλάνει νικώντας με 2-0 σετ το Νο12 του κόσμου, Μαριόν Μπαρτολί.

Πρόκειται αναμφίβολα για μια από τις εντυπωσιακότερες επιστροφές στην ιστορία του τένις. Η Κιμ Κλάιστερς, μακριά από τα courts και τα φώτα της δημοσιότητας τα προηγούμενα δύο χρόνια, πριν από μερικούς μήνες ανακοίνωνε την απόφασή της να επιστρέψει στην επαγγελματική δράση, αφήνοντας για λίγο την οικογενειακή θαλπωρή που ήταν και ο βασικός λόγος της απομάκρυνσης από το τένις.

Η σπουδαία Βελγίδα τενίστρια του παρελθόντος, κόντρα σε κάθε λογική και προσδοκία, νίκησε με 6-4, 6-3 το Νο12 του ταμπλό και του κόσμου και πρόσφατη πρωταθλήτρια στο Stanford Classic (νίκησε τη Βίνους Γουίλιαμς!!!), Μαριόν Μπαρτολί για τον 1ο γύρο του Premier5 τουρνουά στο Cincinnati.

"Το να κερδίζω το πρώτο μου παιχνίδι, με κάνει να αισθάνομαι πολύ όμορφα. Εξέπληξα και τον εαυτό μου με το ξεκίνημά μου ενώ συνέχισα να παλεύω και προσπαθούσα να μείνω συγκεντρωμένη. Ένιωσα πολύ ωραία εκεί έξω" είπε η Κλάιστερς στην courtside συνέντευξη, γνωρίζοντας την αποθέωση από το Αμερικανικό κοινό με το οποίο έχει αναπτύξει μια πολύ ζεστή σχέση μετά την κατάκτηση του US Open το 2005.

Η Κλάιστερς μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και χάνοντας μόλις 5 πόντους στο ξεκίνημα, προηγήθηκε με 4-0 games, πριν η Μπαρτολί "ξυπνήσει" και ισοφαρίσει σε 4-4. Τελικά η Κλάιστερς έκανε και πάλι break στο 12ο game, παίρνοντας προβάδισμα στα σετς με 6-4.

Στο 2ο σετ η 26χρονη Βελγίδα, πρώην Νο1 του κόσμου, έσωσε και τις 7 ευκαιρίες της Μπαρτολί για break και "σπάζοντας" μια φορά το σερβίς της Γαλλίδας στο 4ο game, έφτασε στη σπουδαία νίκη μετά από 1 ώρα και 22 λεπτά, κλείνοντας ραντεβού με την Ελβετή Πάτι Σνίντερ στο 2ο γύρο της σπουδαίας διοργάνωσης.

Νωρίτερα, τόσο η Βικτόρια Αζαρένκα όσο και η Άννα Ιβάνοβιτς, ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο Cincinnati με την Λευκορωσίδα να επικρατεί 6-3, 7-6(2) της Κάια Κανέπι και τη Σέρβα να ανατρέπει το σκορ κόντρα στην Μέλανι Ούντιν (2-6, 6-1, 6-1).

Δευτέρα 10/8: 1ος γύρος Cincinnati Open
Clijsters (Belgium) beat 12-Bartoli (France) 6-4 6-3
Chakvetadze (Russia) beat Vesnina (Russia) 7-5 6-3
11-Ivanovic (Serbia) beat Oudin (U.S.) 2-6 6-1 6-1
Vinci (Italy) beat Malek (Germany) 6-4 6-1
Wozniak (Canada) beat Suarez Navarro (Spain) 6-0 6-3
Schnyder (Switzerland) beat Dulko (Argentina) 6-4 6-0
Czink (Hungary) beat Cornet (France) 6-3 6-2