Αντέχει και...μαραθώνιους! - VID
15.11.17
ImageΟ Ρότζερ Φέντερερ κατάφερε να κερδίσει ένα πολύ απαιτητικό αγωνιστικά και σωματικά ματς κόντρα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και προκρίθηκε ήδη στην ημιτελική φάση του Nitto ATP Finals σε αντίθεση με τον Γερμανό που θέλει νίκη στον τελευταίο αγώνα του!

Στην αρχή του τρίτου σετ όλα έδειχναν πως ο Ρότζερ εχει ξεμείνει από δυνάμεις.

Είχαν προηγηθεί δύο εξαντλητικά σετ αλλά ο 36χρονος(;) Ελβετός μάσησε δεν μάσησε ούτε από την αναπόφευκτη κούραση που είχε για να κερδίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 7-6(6), 5-7, 6-1 και να προκριθεί ήδη στην ημιτελική φάση του ATP Finals.

Ο αγώνας δεν ήταν σε καμία περίπτωση εύκολος για τον Φεντ που βγήκε αρκετά εκτός ρυθμού στο δεύτερο σετ με πολλά λάθη και εμφανή την κόπωση στην κίνησή του αλλά μπόρεσε και πάλι να ξεγλιστρήσει με τη νίκη έχοντας σπάσει όλα τα κοντέρ με αυτά που κατορθώνει να κάνει σε αυτήν την ηλικία!

Πλέον, το τελευταίο του ματς με τον Τσίλιτς αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και του δίνει μια ευκαιρία να ξεκουραστεί και να δοκιμάσει πράγματα δίχως άγχος σε αντίθεση με τον Ζβέρεφ που καίγεται για τη νίκη κόντρα στον Τζακ Σοκ σε μια αναμέτρηση που ο νικητής τα παίρνει όλα!

Σε μια ακόμα φοβερή μάχη με συναρπαστική εξέλιξη εξελίχθηκε το πρώτο σετ ανάμεσα στους δύο τενίστες που χωρίζουν συνολικά 16 χρόνια ζωής!

Ο Ρότζερ μπήκε λίγο νωθρά στους πρώτους πόντους του αγώνα και βρέθηκε με το καλημέρα πίσω με 0-40 στο σερβίς, ωστόσο, βρήκε γρήγορα τις λύσεις με το γνωστό του άκοπο στιλ και απέφυγε να υποστεί πρόωρο break.

Με τη σειρά του, έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του στο σερβίς του Ζβέρεφ και απειλησε αυτός με break τον Γερμανό δίχως όμως αντίκρυσμα.

Ο καλύτερος τενίστας όλων των εποχών πατούσε καλά στο κορτ, τα groundstrokes του ήταν σε καλή μέρα ενώ αναμείγνυε όμορφα το παιχνίδι με slice και σποραδικά μερικά dropshot αλλάζοντας το ρυθμό με το δικό του μαεστρικό τρόπο.

Αντεχε μάλιστα και σε μερικά μεγάλα ράλι που τον υποχρέωσε ο πολύ νεότερός του αντίπαλος βγάζοντας και τις, πολλές φορές υποτιμημένες, αμυντικές του αρετές!

Ωστόσο, και ο 20χρονος Γερμανός βρήκε καλό ρυθμό προϊόντος του σετ αλλά βρέθηκε σε δεινή θέση στο 5-6, να υπερασπιστεί δύο break point.

Ο Ροτζ έχτισε ένα εξ αυτών μετά από ένα φανταστικό ράλι αλλά το net του έπαιξε άσχημο παιχνίδι για να σβηστεί τελικά η ευκαιρία του.

Επηρεασμένος, ίσως, από τα δύο χαμένα set point, o "Βασιλιάς" έκανε κακή αρχή και έμεινε πίσω με 4-0 στο tie break, ένα σκορ που θα φάνταζε απαγορευτικό για ανατροπή για έναν συνηθισμένο τενίστα...

Οχι όμως για τον καλύτερο όλων...

Με υπομονή και προσήλωση στο στόχο, ο Ρότζερ έσβησε και τα δύο mini break του Ζβέρεφ παρά το γεγονός ότι ζούσε και πέθαινε διαρκώς με δεύτερα σερβίς.

Εσωσε μάλιστα και set point του Γερμανού στο 6-5 για να δημιουργήσει το πρώτο δικό του στο 7-6 με τον απογοητευμένο Ζβέρεφ να στέλνει ένα forehand χαμηλά στο φιλέ έχοντας χάσει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ.

Η κατάσταση φάνηκε να πηγαίνει τέλεια για τον Φεντ όταν είδε τον Ζβέρεφ να μπαίνει άσχημα στο δεύτερο σετ και να μένει πίσω με 0-2 δίνοντας την ευκαιρία, απλώς κρατώντας το σερβίς του, να τελειώσει το ματς.

Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ήρθε η αγωνστική καθίζηση του Μαέστρου που μεταφράστηκε σε πολλά αβίαστα λάθη, μονίμως δεύτερα σερβίς και εμφανές έλλειμα ενέργειας.

Ο Γερμανός ισοφάρισε σε 2-2 και ήταν ο φρεσκότερος εκ των δύο τενιστών κάτι που του έδωσε την ευκαιρία να ελπίζει σε κάτι ακόμα καλύτερο.

Ο Ρότζερ άντεξε μέχρι και το 5-6 αλλά τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο και δεν μπόρεσε να ξεγλιστρήσει και από αυτό το σημείο μένοντας με τριπλό set point πίσω.

Εσωσε τα δύο όχι όμως και το τρίτο με συνέπεια να υποχρεωθεί σε τρίτο σε ένα ματς που ήδη πλησίαζε τις δύο ώρες.

Η λογική έλεγε ότι το ρεζερβουάρ του Φέντερερ είχε αδειάσει επικίνδυνα αλλά ο αγέραστος Ελβετός είπε την τελευταία κουβέντα!

Εκανε πρώτος break στον Ζβέρεφ και με συνεχή προσπάθεια και παράμιλλη αντοχή κατάφερε να ολοκληρώσει το τρίτο σετ αναπάντεχα γρήγορα με το ευρύ 6-1 κατατροπώνοντας πνευματικά τον Ζβέρεφ που έμοιαζε ανήμπορος να αντιμετωπίσει το die hard χαρακτήρα που έβγαλε ο Μαέστρος.

Τρίτη, 14/11: Group Stage ATP Finals
8-Sock (US) beat 5-Cilic (Croatia) 5-7 6-2 7-6(4)
2-Federer (Switzerland) beat 3-Zverev (Germany) 7-6(6) 5-7 6-1