Σοκ για μεγάλα πράγματα! - VIDEO
14.11.17
Image Σε ένα ακόμα φοβερό τρίσετο ματς στο φετινό Nitto Atp Finals, ο Τζακ Σοκ μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στον αγώνα του κόντρα στον Μάριν Τσίλιτς και να πάρει μια πολύτιμη νίκη που τον κρατά εντός διεκδίκησης πρόκρισης στην ημιτελική φάση!

Το φετινό Nitto ATP Finals εξελίσσεται με αμειωτο ενδιαφέρον και την Τρίτη!

Ο Τζακ Σοκ, σε ένα ακόμα ματς που κρίθηκε στα τέλη του τρίτου σετ, κατάφερε να πραγματοποιήσει μια σειρά από ανατροπές για να πάρει μια απολαυστική νίκη επί του Μάριν Τσίλιτς με 5-7, 6-2, 7-6(4) να φτάσει στο ρεκόρ 1-1 και να τα παίξει λογικά όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ σε ένα do or die ματς!

Οι δύο τενίστες έκαναν μια πραγματική κατάθεση ψυχής στο κορτ σε ένα συγκλονιστικό ματς το οποίο είχε ο Κροάτης στα χέρια του καθώς πέραν του 1-0 στα σετ, προηγήθηκε με 3-0 και στο τρίτο σετ αλλά ο αναγεννημένος Σοκ έκανε μια τεράστια ανατροπή που την άξιζε πέρα για πέρα!

Πλέον, ο Τσίλιτς, στην έβδομη ήττα του σε οκτώ ματς ATP Finals είναι με το ενάμισι πόδι εκτός διοργάνωσης σε αντίθεση με τον Σοκ που δεν έχει εξασφαλίσει τίποτα αλλά διατηρεί τις ελπίδες του.

Φοβερή εξέλιξη είχε ο αγώνας από το πρώτο σετ με τους δύο τενίστες να προσπαθούν να παίξουν επιθετικό τένις χαρίζοντάς μας ένα όμορφο θεαμα!

Μετά από μια γρήγορη ανταλλαγή breaks στην αρχή του ματς, το υπόλοιπο σετ κύλησε σε τεντωμένο σχοινί και με τους δύο να πασχιζόυν να διατηρήσουν τον έλεγχο του ράλι άλλες φορές καταφέρνοντάς το άλλες όχι.

Η πίεση κορυφωνόταν όσο πλησιάζαμε στο τέλος του κρίσιμου πρώτου σετ με τον Τσίλιτς να επωφελείται ενός χτυπήματος που βρήκε στο net και πέρασε στην πλευρά του Σοκ σώζοντας ένα break point στο 5-5.

Αυτό αναπτέρωσε το ηθικό μιας και έκανε αρχικά το σημαντικό hold και στη συνέχεια έβγαλε μερικά θαυμαστά χτυπήματα στο service game του Σοκ για να φτάσει σε τριπλό set point στο 0-40.

Ο Αμερικανός έσωσε τα δύο όχι όμως και το τρίτο σε μια βαθιά επιστροφή με το backhand του Κροάτη που με μια δυνατή κραυγή πανηγύρισε έντονα το προβάδισμά του!

Μετά από ένα οριακό πρώτο σετ, το πρώτο game του δεύτερου σετ πάντα αποκτά εξέχουσα σημασία και εκεί "χτύπησε" ο Σοκ.

Ο Αμερικανός τενίστας κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Τσίλιτς αλλά το game που πραγματικά έκρινε τον νικητή του σετ ήρθε στο 2-1 υπέρ του Σοκ.

Εκεί, οι δύο τενίστες έδωσαν μια τρομερή μονομαχία που ξεπέρασε τα δέκα λεπτά με τον Τσίλιτς να φτάνει σε δύο "χρυσά" break back points αλλά τον Σοκ να τα σώζει και βάζοντας στην εξίσωση μερικά άρτια εκτελεσμένα dropshot, μπόρεσε να ξεκλειδώσει το baseline παιχνίδι του Κροάτη και να κανει ένα υπερκρίσιμο hold.

Οι "πληγες" από την απογοήτευση του Τσίλιτς φάνηκαν στο επόμενο game όταν και έκανε τρία διπλά λάθη για να μείνει πίσω με διπλο break εμφανώς επηρεασμένος από τις προηγούμενες χαμένες ευκαριες.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το υπόλοιπο του σετ με τον Σοκ να ισοφαρίζει στο ρελαντί κατακτώντας το πρώτο του σετ σε ATP Finals.

Ενα καινούριο σετ πάντα, όμως, είναι μια εντελώς νέα υπόθεση και ο Σοκ έκανε τραγική αρχή κερδίζοντας μόλις έναν πόντο στα πρώτα τρία games μένοντας πίσω με 3-0 πάρα πολύ γρήγορα!

Ωστόσο, μπόρεσε να βρει σφυγμό πριν η κατάσταση γίνει μη αναστρέψιμη και με νέο ανατροπή ισοφάρισε άμεσα σε 3-3 σπέρνοντας ξανά αμφιβολίες στον Τσίλιτς που έδειχνε λίγα λεπτά πριν να είναι καβάλα στο άλογο!

Τελικά, το ματς ώς όφειλε, κρίθηκε στο tie break όπου ο Σοκ ξαναέμεινε πίσω με 4-2 με το net να του παίζει άσχημο παιχνίδι αλλά ισοφάρισε σε 4-4 επίσης σε έναν πόντο που το net παραλίγο να τον ξεγελάσει!

Τελικά, έχοντας περάσει όλους αυτούς τους σκοπέλους, έκανε το τέλειο φινάλε στο ματς με τρεις αναπάντητους πόντους και πήρε μια από τις πιο "καρυδάτες" νίκες της καριέρας του δείχνοντας πως ο τελευταίος αφιχθείς στο Λονδίνο δεν ήρθε για...τουρισμό!

Τρίτη, 14/11: Group Stage ATP Finals

8-Sock (US) beat 5-Cilic (Croatia) 5-7 6-2 7-6(4)