Η πρώτη ματσάρα! - VIDEO
19.06.17
ImageΡισάρ Γκασκέ και Γκαέλ Μονφίς μας έδωσαν μια πρώτη γεύση για το τι θα παρακολουθήσουμε φέτος στο γρασίδι με τον πρώτο να επικρατεί μετά από έναν υπέροχο αγώνα για τον πρώτο γύρο στο Χάλε της Γερμανίας.

Χορτάρινο τένις σημαίνει θέαμα και όταν δύο τόσο ταλαντούχοι τενίστες όπως οι Ρισάρ Γκασκέ και Γκαέλ Μονφίς συναντιούνται εκεί, όμορφα πράγματα συμβαίνουν!

Οι δυο πολύ καλοί φίλοι πρόσφεραν άπλετο θέαμα στο κοινό του Χάλε στην πρεμιέρα τους στην Γερμανική πόλη με τον Ρισάρ να είναι τελικά αυτός που άντεξε σε μια εξαντλητική μάχη και κέρδισε τον Μονφίς με 3-6, 6-4, 6-3.

Ο 31χρονος Γάλλος τενίστας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από τον La Monf αλλά με σπουδαία προσπάθεια και ακόμα καλύτερο τένις σε μια επιφάνεια που του πάει πολύ ήταν τελικά αυτός ο δίκαιος νικητής σε ένα ταλαιπωρημένο 2017 για αυτόν που έχει διαρκή θέματα τραυματισμού και αποσύρσεις με πιο πρόσφατη αυτή του Ρολάν Γκαρός κόντρα και πάλι στον Μονφίς!

Ο Γκασκέ μπήκε καλύτερα στον αγώνα από τον αντίπαλό του και όλα έδειχναν πως είχε το πάνω χέρι για το πρώτο σετ.

Προηγήθηκε με 3-1 και 0-40 στο σερβίς του Μονφίς αλλά ο La Monf με μια εξαιρετική ανατροπή αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια, με σύμμαχο τα τρελά αθλητικά του προσόντα, έσπασε και πάλι το σερβίς του Γκασκέ κατακτώντας το πρώτο σετ από το πουθενά με τον Ρισάν να φαίνεται φανερά απογοητευμένος από την εξέλιξη που πήραν τα πράγματα.

Δεν το έβαλε κάτω όμως παρότι βρέθηκε σε δεινή θέση και στο δεύτερο σετ.

Και οι δύο τενίστες είχαν τις ευκαιρίες τους για break στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα με το θέαμα να είναι καλύτερο σε σχέση με το πρώτο σετ.

Πρώτος ο Μονφίς απείλησε στο 3-3 με δύο ευκαιρίες, ο Γκασκέ τον ακολούθησε με ακριβώς ίδιο αριθμό ευκαιριών στο επόμενο game πριν βρεθεί στη δεινή θέση να σώσει το 0-40 στο 4-4.

Σε αυτό το game έσωσε συνολικά πέντε break point του Μονφίς, κάτι που αναπτέρωσε απίστευτα τις ελπίδες του και άλλαξε τις ισορροπίες του ματς.

Ο Μονφίς, που είχε και τρεις άσχημες πτώσεις σε όλη την διάρκεια του αγώνα, χωρίς ευτυχώς να αναγκαστεί να αποσυρθεί, δεν κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του στο επόμενο game και το 1-1 ήταν γεγονός.

Το μομέντουμ έδειχνε Γκασκέ και ο Γάλλος φαινόταν πιο ξεκούραστος σε σχέση με τον Μονφίς που είχε και κάποια δυσκολία στην κίνηση από τις πολλές πτώσεις στο κορτ.

Εχασε ακόμα δύο break point στο σερβίς του Γκασκέ στο εναρκτήριο game του τρίτου σετ και μετά μόνο ο Ρισάρ έδειχνε ικανός να απειλήσει το αντίπαλο σερβίς, όπερ και έγινε στο 4-3 κάτι που του κλείδωσε ουσιαστικά το ματς.

Τόμι Χάας ή Μπέρναρντ Τόμικ τα εμπόδια στη συνέχεια για τον Γάλλο αρτίστα.

Επειδή Χάλε χωρίς Ντάστιν Μπράουν δεν γίνεται, ο Γερμανός τενίστας, αν και έχασε συνολικά πέντε ματς πόιντ κόντρα στον Βάσεκ Πόσπισιλ, κάτι που κόντεψε να του στοιχίσει, τελικά κέρδισε τον Καναδό τενίστα με 6-1, 6-7(3), 7-6(4) βγάζοντας και έναν απίθανο πόντο στο tie break του τρίτου σετ.

Τέλος, ο Ντομινίκ Τιμ έπαιξε ένα πολύ όμορφο αγώνα με τον Γερμανό Μαξιμίλιαν Μάρτερερ τον οποίο και κέρδισε με 7-5, 6-3 σε ένα ματς που, λογικά, παίχτηκε ο πόντος της εβδομάδας!

Την Τρίτη, το πρόγραμμα του τουρνουά έχει και την πρεμιέρα του Ρότζερ Φέντερερ κόντρα στον Γεν-Σου Λου.

Δευτέρα, 19/6: 1ος γύρος Halle Open

Gasquet (France) beat 5-Monfils (France) 3-6 6-4 6-3
Brown (Germany) beat Pospisil (Canada) 6-1 6-7(3) 7-6(4)
Rublev (Russia) beat 8-Ramos (Spain) 6-7(1) 7-5 6-4
Kohlschreiber (Germany) beat Sousa (Portugal) 3-6 6-4 6-4

HALLE OPEN DRAW

Κώστας Αϊτάκης

ATP Tennis24 TV

Η συγκλονιστική νίκη του Λόπεζ επί του Τσίλιτς στον τελικό του Queen's Championships