Τον... κατεδάφισε
13.01.18
ImageΗ φανταστική εβδομάδα του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ, ολοκληρώθηκε στο ASB Classic στο Όκλαντ, με τον 29χρονο Ισπανό να επικρατεί 2-1 σετ του Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο στον τελικό της διοργάνωσης, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τη νέα χρονιά!

Παίζοντας εξαιρετικό τένις στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Ρομπέρτο Μπαουτίστα Άγκουτ επικράτησε του Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο στα τρία set, κατακτώντας τον παρθενικό του τίτλο για το 2018.

Η χρονιά μπήκε με τον ιδανικό τρόπο για τον Ισπανό, Νο21 στην παγκόσμια κατάταξη, αφού ''υπέταξε'' τον πολύπειρο Αργεντινό μετά από φοβερή μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και διήρκησε 2 ώρες και 9 λεπτά.

Ο Άγκουτ επιβλήθηκε με 6-1, 4-6, 7-5 του ''Πύργου του Ταντίλ'' και πανηγύρισε έτσι τον δεύτερο τίτλο του στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας, μιας και είχε στεφθεί πρωταθλητής στο ASB Classic και το 2016.

Μετά τους Βίνους, Τζόνσον, Βέσελι και Χάασε, ήταν η σειρά του ''Ντέλπο'' να μπει στην λίστα των... θυμάτων του Ισπανού στο ASB Classic.

Όντας σε πολύ καλή ημέρα ο Άγκουτ δεν άφησε τον Ντελ Πότρο να τον απειλήσει καθόλου στο πρώτο set.

Στο εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα μπήκε φορτσάτος, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του και έτσι έφτασε στην άνετη επικράτηση μετά από μόλις 31 λεπτά τένις, με σκορ 6-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο ''Ντέλπο'' δεν κράτησε καμία φορά το σερβίς του, έχοντας 0/3 κερδισμένα service games, κερδίζοντας μόνο έξι(!) πόντους σε αυτό.

Στο δεύτερο set όμως, άφησε πίσω του το τραγικό αυτό μισάωρο στον αγώνα, ανέβασε ρυθμό και θέλησε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, πράγμα που έκανε.

Οι δυο παίκτες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι και το 4-4, όπου εκεί ο Αργεντινός έδειξε την κλάση και την ψυχραιμία του.

Αφού κράτησε το σερβίς του και έκανε το 4-5, αμέσως μετά δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία για break σε ολόκληρο το set και αξιοποιώντας την έφερε στα ίσια το ματς, παίρνοντας το δεύτερο set και στέλνοντας τον τελικό στο τρίτο και καθοριστικό κομμάτι του αγώνα.

Εκεί τα πράγματα ήταν απόλυτα ισορροπημένα και χρειάστηκε να φτάσει μια ανάσα πριν το tie-break για να κριθεί ο τελικός.

Ο Άγκουτ έκανε το break στο 5-5 και πήρε το προβάδισμα, έχοντας την ευκαιρία να σερβίρει για το τρόπαιο.

Δεν λάθεψε, έσωσε break point του Αργεντινού και πήρε εν τέλει το ματς, πανηγυρίζοντας τον πρώτο του τίτλο για τη νέα χρονιά, με σκορ 7-5 στο τρίτο set.

Από την Δευτέρα στη νέα κατάταξη της ATP, ο Άγκουτ θα βρίσκεται στην ίδια θέση(Νο21), ενώ ο Ντελ Πότρο θα έχει μπει εκ νέου στο Top10(Νο10) μετά από πολλά χρόνια απουσίας του από εκεί.

Σάββατο 13/1: Τελικός ASB Classic

Bautista-Agut (Spain) beat Del Potro (Argentina) 6-1, 4-6, 7-5

ASB CLASSIC DRAW

Δημήτρης Χαλιάπας

ATP Tennis24 TV

Τα στιγμιότυπα της νίκης του Φέντερερ επί του Φούτσοβιτς για τον 4ο γύρο της Μελβούρνης