Την επόμενη φορά!
11.10.17
Image Με ψηλά το κεφάλι και απόλυτα ικανοποιημένος από τον στόχο που πέτυχε στην Σανγκάη θα αποχωρήσει από την Κίνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά την πολύ οριακή ήττα του από τον Τζον Ισνερ για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά, σε ένα ματς που άξιζε κάτι παραπάνω.

Εχοντας πετύχει τον στόχο που προσπαθούσε τόσο καιρό, δηλαδή την πρώτη του νίκη σε βασικό ταμπλό της ATP, θα αποχωρήσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς από το τουρνουά της Σανγκάης καθώς ηττήθηκε στον, ειδικών συνθηκών, αγώνα του κόντρα στον Τζον Ισνερ με 7-6(2), 7-6(9) για τον δεύτερο γύρο.

Ο Ελληνας τενίστας μας έκανε υπερήφανους με την παρουσία του στην Κινεζική πόλη σε ένα τόσο σημαντικό τουρνουά που προσελκύει τα καλύτερα ονοματα στον κόσμο και δικαιούται να είναι κατά τι απογοητευμένος μιας και απώλεσε πέντε συνολικά set point ευκαιρίες σε πρώτο και δεύτερο σετ αλλά δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω που θα "νοστιμεύε" ακόμη περισσότερο την ούτως ή αλλως θετική του παρουσία στην Κίνα!

Το ματς μεταφέρθηκε σε indoor court καθώς υπήρχε ισχυρή βροχόπτωση στην Σανγκάη (εξού και η μη τηλεοπτική μετάδοση) και οι δύο τενίστες έδωσαν σκληρή μάχη σε ένα κλασικό ματς του Τζον Ισνερ, μου τελικά κέρδισε ο πανήψυλος Αμερικανός.

Ο Στεφ το πήγε πολύ καλά το παιχνίδι.

Και το γεγονός ότι δεν άφησε τον Ισνερ να δημιουργήσει ούτε μια ευκαρια για break στο σερβίς του είναι ένα μεγάλο παράσημο για τον 20χρονο τενίστα που έχασε, όμως, πολύ μεγάλες ευκαιρίες να ρίξει στα σκοινιά τον 32χρονο αντίπαλό του.

Ο Στεφ απώλεσε τις πρώτες τεράστιες ευκαιρίες στο 5-4 του πρώτου σετ με τον Ισνερ να σερβίρει για να παραμείνει εκεί.

Βρέθηκε στη δεινή θέση του 15-40 με τον Τσιτσιπά να έχει δύο set point αλλά ο πολύπειρος Αμερικανός γύρισε τούμπα την κατάσταση και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ εύκολα στο tie break με 7-2 παρά το γεγονός ότι δεν απείλησε καθόλου το ελληνικό σερβίς.

Πιστός στη στρατηγική και το παιχνίδι του, ο Στέφανος συνεχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο σετ χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς.

Και πάλι ήταν ο μόνος που δημιούργησε ευκαιρίες για break και μάλιστα στο πολύ κρισιμο 4-4, δύο συνολικά, πριν κριθεί το ματς σε ένα συγκλονιστικό tie break όπου έχασε τρία set point!

Και αν τα πρώτα δύο, στο 6-5 και στο 8-7, έγιναν στο σερβίς του Ισνερ, ο Στέφανος είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία να τελειώσει το σετ στο 9-8 σερβίροντας για το 1-1 αλλά ούτε και εκεί μπόρεσε να κάνει αυτό που έπρεπε.

Μοιραία, ο Ισνερ πάτησε εκεί το γκάζι και με τρεις σερί πόντους ήταν αυτός που πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού για μια "γλυκιά" ήττα για τον Στέφανο που, ούτως ή αλλώς, κυνηγούσε την έκπληξη.

Η κατακλείδα είναι πως ο Τσιτσιπάς μπορεί πλέον να κοιτάξει στα μάτια την πλειονότητα των παικτών της ATP World Tour δίχως να έχει να φοβηθεί κάτι ενώ, με τη μεγάλη, βελτίωση που έχει ειδικά στο σερβίς του, έχει αποκτήσει ένα σταθερό και πολύ σημαντικό όπλο για τη συνέχεια της καριέρας του όποιον αντίπαλο και αν έχει απέναντί του!

Τετάρτη 11/10: 2ος Γύρος Shanghai Masters

Nadal (Spain) beat Donaldson (US) 6-2, 6-1
Dimitrov (Bulgaria) beat Harrison (US) 3-6, 6-3, 7-6(6)
A. Zverev (Germany) beat Bedene (Great Britain) 4-0 ret.
Simon (France) beat Goffin (Belgium) 7-6(4), 6-3
Querrey (US) beat Tiafoe (US) 6-3, 7-6(7)
2-Federer (Switzerland) beat Schwartzman (Argentina) 7-6(4) 6-4
Dolgopolov (Ukraine) beat Lopez (Spain) 7-6(4) 1-6 6-4
Johnson (US) beat Wu (China) 6-2 6-1
Struff (Germany) beat Anderson (South Africa) 7-6(5) 7-6(2)
Isner (US) beat Tsitsipas (Greece) 7-6(2) 7-6(9)

SHANGHAI MASTERS DRAW | OOP (+5h) | TV SCHEDULE

Κώστας Αϊτάκης

ATP Tennis24 TV

Τα στιγμιότυπα της ελεγχόμενης νίκης του Φέντερερ επί του Ναδάλ στον τελικό της Σαγκάης