Εκδίκηση - VIDEO
17.02.17
Image Λίγες ημέρες μετά την συνάντησή τους στον τελικό του Sofia Open, ο Νταβίντ Γκοφάν πήρε εκδίκηση απ'τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Βούλγαρου, εξασφαλίζοντας για πρώτη φορά την πρόκριση στα ημιτελικά του Ρότερνταμ.

Τρίτη και φαρμακερή για τον Νταβίντ Γκοφάν!

Ο Βέλγος κατάφερε να κερδίσει, επιτέλους για αυτόν, τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στην τρίτη του φετινή προσπάθεια!

Έπαιξε, σε στιγμές, εμπνευσμένος τένις απέναντι στον υπερφορμαρισμένο Βούλγαρο και κατάφερε να τον υποχρεώσει στη δεύτερη φετινή του ήττα με 2-1 σετ, 6-4, 1-6, 6-3 και να τον κερδίσει για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Θυμίζουμε ότι οι δυο τους τα είχαν πει μέσα στο 2017 άλλες δύο φορές, στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν και στον τελικό της Σόφιας.

Όπως και στη Σόφια, ο Γκοφάν μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με break, το οποίο όμως σε αντίθεση με τον προ ημερών αγώνα τους εκεί, διατήρησε για να κατακτήσει το πρώτο σετ.

Είχε, μάλιστα, από νωρίς ευκαιρίες για break και στο δεύτερο σετ τις οποίες, εντούτοις, απώλεσε, με συνέπεια ο Ντίνι να ξυπνήσει και με αντεπίθεση διαρκείας να ισοφαρίσει.

Στο τελευταίο σετ ο Γκοφάν έπαιξε το καλύτερο φετινό του τένις με υπέροχο άνοιγμα του γηπέδου και υποδειγματικό σερβίς και δικαιώθηκε.

Κράτησε, εύκολα ή δύσκολα, όλες τις φορές το σερβίς αφού έσπασε με το καλημέρα το σερβίς του Βούλγαρου και πέτυχε μια νίκη που έδειξε να την απολαμβάνει δεόντως!

Στα ημιτελικά του Σαββάτου, ο Γκοφάν θα αντιμετωπίσει τον Πιερ-Χιουζ Ερμπέ που έκανε την υπέρβαση στο τελευταίο βραδινό ματς κερδίζοντας με 6-4, 7-6(3) το Νο2 του ταμπλό, Ντόμινικ Τιμ.

Υπεράσπιση τέλος
Η παραμυθένια πορεία του Μάρτιν Κλιζάν, αρχικά, ο οποίος έκανε την έκπληξη στην έκδοση του τουρνουά για το 2016 κατακτώντας τον τίτλο, έλαβε τέλος εις βάρος του σαφώς πιο έμπειρου Τόμας Μπέρντιχ.

Ο Τσέχος ήταν ένα βήμα μπροστά από τον Σλοβάκο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου χρονικά προημιτελικού της μέρας στο Ρότερνταμ και εν τέλει επικράτησε με 6-3, 6-3 κάνοντας την υπεράσπιση του Κλιζάν ένα άπιαστο όνειρο.

Ο Μπέρντιχ έκανε αυτό ακριβώς που χρειαζόταν σπάζοντας από μια φορά το σερβίς του Σλοβάκου σε κάθε σετ και καταφέρνοντας να υπερασπιστεί όλες τις φορές το δικό του. Δείχνει σιγά-σιγά να βρίσκει τα πατήματά μετά από ένα μέτριo φινάλε για το 2016 και μια παρόμοια αρχή στη νέα χρονιά, έχοντας την ευκαιρία να εξιλεωθεί σε ένα τουρνουά που έχει κατακτήσει πριν τρία χρόνια.

Μάλιστα γνωρίζει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά και αυτός θα είναι, τελικά, ο Τζο-Γουίλφριντ Τσονγκά!

Ο Γάλλος τενίστας, που στην πορεία του για τους "4" είχε αποκλείσει δύσκολα και τον Στέφανο Τσιτσιπά, πέταξε εκτός ταμπλό τον κορυφαίο βαθμολογημένο παίκτη αυτής της εβδομάδας, τον Μάριν Τσίλιτς με 7-6(8), 7-6(5).

Σε μια απίστευτα ισορροπημένη αναμέτρηση που τα break απουσίασαν παντελώς, ο λίγο πιο ικανός επιθετικά Τσονγκά ανταμείφθηκε για την γενναιότητα του σε αρκετούς κρίσιμους πόντους με το tie break του πρώτου σετ να είναι το σημείο-κλειδί στο ματς.

Εκεί, ο Τσίλιτς βρέθηκε σε δεινή θέση υπολειπόμενος με 1-5 αλλά σώζοντας τρία σετ πόιντ του Τσονγκά ισοφάρισε σε 6-6 και εν συνεχεία απώλεσε δύο δικές του ευκαιρίες να κλείσει το σετ. Μοιραία το έχασε και με ένα λιγότερο συναρπαστικό tie break και στο δεύτερο σετ, ο Γάλλος πήρε μια παλικαρίσια και δύσκολη πρόκριση παρά το γεγονός ότι ο Κροάτης έδειξε μεγάλη σημάδια αγωνιστικής προόδου στην Ολλανδία.

Παρασκευή, 17/02/2017, Προημιτελικοί Rotterdam Open
Herbert (France) beat 2-Thiem (Austria) 6-4 7-6(3)
3-Goffin (Belgium) beat 5-Dimitrov (Bulgaria) 6-4 1-6 6-3
6-Tsonga (France) beat 1-Cilic (Croatia) 7-6(8) 7-6(5)
4-Berdych (Czech Republic) beat Klizan (Slovakia) 6-3 6-3

ABN AMRO ROTTERDAM DRAW | OOP (-1h) | TV SCHEDULE

ATP Tennis24 TV

Τα στιγμιότυπα της σπουδαίας νίκης του Ζβέρεφ επί του Τζόκοβιτς στον τελικό της Ρώμης