Έπεσε η αυλαία στη Θέρμη
06.10.14
Image Ένα ακόμη σούπερ επιτυχημένο INTERSPORT Tennis Open ολοκληρώθηκε στη Θεσσαλονίκη, με τους παραπάνω από 400 συμμετέχοντες στη διοργάνωση, να απολαμβάνουν ένα άρτια οργανωμένο τουρνουά και τους πολυάριθμους θεατές να γεμίζουν τις κερκίδες του Drosia Tennis Club.

Μετά από 10 ημέρες γεμάτες με τένις, το INTERSPORT Tennis Open της Θεσσαλονίκης ολοκληρώθηκε την Κυριακή (05/10) στο Drosia Tennis Club.

Το δεύτερο τουρνουά της κορυφαίας αλυσίδας αθλητικών ειδών για φέτος, μετά της Φιλοθέης την Άνοιξη, προσέλκυσε την αφρόκρεμα του αθλήματος απ'ολόκληρη τη βόρειο Ελλάδα, με συναρπαστικές μάχες στα χωμάτινα courts του γνωστού κλαμπ στην περιοχή της Θέρμης.

Το τελευταίο Σαββατοκύριακο (4-5/10), πλήθος κόσμου βρέθηκε στις εξέδρες του Drosia Tennis Club, παρακολουθώντας συναρπαστικούς αγώνες με αποκορύφωμα την τελευταία ημέρα με τη διεξαγωγή των μεγάλων τελικών στις 17 κατηγορίες της διοργάνωσης

Ο Αλέξανδρος Μπαλαφούτας ήταν ο μεγάλος νικητής στη μικρή κατηγορία των ανδρών 14-29, αφού ολοκληρώνοντας μια σπουδαία ανατροπή στον τελικό, επικράτησε με 2-6, 7-5, 7-5 του Νίκου Πατρικιού σε ένα από τα συναρπαστικότερα ματς της διοργάνωσης.

Στην κατηγορία 30-35, ο Βαγγέλης Πένσος δεν έχασε ούτε σετ, κατακτώντας τον τίτλο στο συγκεκριμένο ηλικιακό γκρουπ, με νίκη 6-3, 6-1 επί του Νο1 του ταμπλό, Σωτήρη Τούμπελη στον τελικό.

Ο Πένσος δεν μπόρεσε να κάνει το "2 στα 2", αφού στην κατηγορία 35-40, κυριάρχησε και πάλι η μορφή του Γιώργου Μαμάση. Ο πολύπειρος άσος, με πολλές επιτυχίες σε διεθνή τουρνουά βετεράνων (βρίσκεται στην 20η θέση της κατάταξης στην κατηγορία 35 over, career high No16), επικράτησε με 6-1, 7-6 του Πένσου και διατήρησε την κυριαρχία του στη συγκεκριμένη κατηγορία, προσθέτοντας άλλο ένα τρόπαιο στην πλούσια συλλογή του.

Στην κατηγορία 40-45, νικητής αναδείχθηκε ο Αθηναίος καθηγητής Πανεπιστημίου, Μιχάλης Βαφόπουλος ο οποίος, μετά από συναρπαστική μάχη στον τελικό κόντρα στον Κώστα Χατζηνικολάου, επικράτησε 7-5, 7-5 του αντιπάλου του.

Ο "γηπεδούχος" Δημοσθένης Τοπάλης ήταν ο αναμενόμενος νικητής στην κατηγορία 45-50, καθώς κατέκτησε τον τίτλο χωρίς να χάσει σετ, με νίκη 6-4, 7-5 επί του δυναμικού Σπύρου Κεφαλονίτη στον τελικό.

Ο Στέριος Μπάκας κέρδισε στην 50-55 ενώ Glamocanin και Γιάννος ήταν οι νικητές σε 55+ και 60+ αντίστοιχα.

Στη μικρή κατηγορία των γυναικών (14-29), η Μαρία-Ειρήνη Εμμανουήλ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τον τελικό και με 6-4, 6-0 επί της Ναταλίας Γρηγοριάδη κατέκτησε τον τίτλο ενώ στη μεγάλη κατηγορία (29+) το τρόπαιο κέρδισε η Μελίνα Καραμανλίδου με νίκη 7-6, 6-2 επί της Νανάς Κουρκουτίδου.

Γεωργούδας/Παρτάλιος κέρδισαν τον τίτλο στην Όπεν του διπλού ανδρών με νίκη 6-3, 1-6, 10-7 επί των Παυλή/Νικολόπουλου.

Τέλος, στην Όπεν των μικτών, οι Βέρμπης/Τηλικίδου επικράτησαν με 6-3, 6-4 των Ζγέρα/Κοτσάντα και πήραν τον τίτλο.

Ακολούθησε δεξίωση στις εγκαταστάσεις του Drosia Tennis Club με τους παρευρισκόμενους να μιλάνε για ένα από τα καλύτερα τουρνουά που έχει γίνει στη συμπρωτεύουσα.

Χορηγοί του INTERSPORT TENNIS OPEN Θεσσαλονίκης ήταν η Wilson, η οποία διέθεσε τις μπάλες των αγώνων και 4 thermobags για την κλήρωση, η εταιρία Tzimas Travel που προσέφερε σε έναν τυχερό ένα 3μερο ταξίδι στο Μπάνσκο Βουλγαρίας για 2 άτομα, η Oriflame δωρίζοντας 10 υπέροχα σετ περιποίησης, η X-Code που προσέφερε 100 ζεύγη τεχνικών καλτσών, η Green Cola δίνοντας 2 διανυκτερεύσεις για 2 άτομα στο «12 Months Luxury Resort» στην Τσαγκαράδα στο Πήλιο και η Alpha Bank που έδωσε κάρτες Prepaid MasterCard των 100€ σε 10 τυχερούς.

Αναλυτικά οι νικητές -> ΤΑ ΤΑΜΠΛΟ

Photo credit: photomyhobby.gr

ATP Tennis24 TV

Τα στιγμιότυπα της νίκης του Φέντερερ επί του Φούτσοβιτς για τον 4ο γύρο της Μελβούρνης