Πρόβλημα η διάρκεια...
04.03.13
Image Πολλά ερωτηματικά δημιούργησε και πάλι η εμφάνιση του Ρότζερ Φέντερερ στους πολυάριθμους φίλους του, μετά την ήττα από τον Μπέρντιχ στον ημιτελικό του Ντουμπάι. Ήταν ένας αγώνας που ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ελβετό ο οποίος είχε πολλές ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, χάνοντας και τρία match points!

Τα δύο πρώτα σετ ήταν στο μεγαλύτερο μέρος μια επίδειξη απόλυτης κυριαρχίας του Ελβετού. Οι κινήσεις του, τα χτυπήματά του, ακόμα και οι εκφράσεις του οδηγούσαν σε μια σίγουρη επικράτηση απέναντι στον Τσέχο. Φαινόταν να παίρνει ότι ήθελε, όποια στιγμή το ήθελε. Έβγαζε winners από κάθε σημείο του court και όλοι περίμεναν ένα καθαρό 2-0.

Ο Μπέρντιχ από την άλλη παρουσίαζε μεγάλη ανθεκτικότητα, χωρίς να δείχνει να απογοητεύεται από το εξαιρετικό παιχνίδι του Ελβετού. Ακόμα και όταν σέρβιρε για το 2ο σετ και ο Φέντερερ του πήρε πίσω το break, καθώς και τα δύο break poitnts που είχε ο Ελβετός στο αμέσως επόμενο service game του, δεν τον επηρέασαν.

Αυτό το σημείο νομίζω ήταν κομβικό για τον Φέντερερ και άρχισε να φαίνεται ότι με τον Τσέχο έχει αποκτήσει θέμα ψυχολογίας (mental block). Μη ξεχνάμε ότι ήταν η 5η ήττα του Φέντερερ στα 8 τελευταία ματς με τον Μπέρντιχ! Στο εκπληκτικό tie break που ακολούθησε, έγινε μια μάχη σώμα με σώμα, που έφερε στον Φεντερερ τρία χαμένα match points!

Η απώλειά τους οδήγησε τον Μπέρντιχ στην κατάκτηση του σετ και εκεί ήρθε η ολοκληρωτική κατάρρευση του Ελβετού, αγωνιστική, σωματική και ψυχολογική.

Φτάνοντας λοιπόν στο 3ο σετ, ο Μπέρντιχ έδειχνε να έχει αποκτήσει φτερά στα πόδια και να έχει πια πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα. Ο Φέντερερ από την άλλη φαινόταν καθαρά ότι είχε μείνει στην απώλεια της ευκαιρίας να κλείσει το ματς στα 2 σετ. Εμφανίστηκε αγνώριστος στο καθοριστικό σετ, μη δείχνοντας σε κανένα σημείο του ότι μπορεί πια να διεκδικήσει τη νίκη. Το service του έδειχνε πολύ ευάλωτο και θα μπορούσε να έχει δεχτεί και άλλο break εκτός από το ένα, που τελικά έκρινε το 3ο σετ και το ματς.

Η παρουσία του Φέντερερ στο τελευταίο σετ, μου θύμισε πολύ την εμφάνισή του στο 5ο σετ του ημιτελικού με τον Μάρεϊ, στο φετινό Αυστραλιανό Όπεν. Ο Ελβετός δείχνει να έχει το τελευταίο διάστημα, ένα πρόβλημα με τη διάρκεια, σε αγώνες που τραβούν πολύ χρονικά και κυρίως βέβαια με αντιπάλους του κορυφαίου επιπέδου, όπως είναι ο Μπέρντιχ.

Ένα από τα κύρια στοιχεία της απόλυτης κυριαρχίας του Ελβετού βασιλιά, τα τελευταία 10 χρόνια στο tour, που δίκαια του έχουν δώσει τον τίτλο του καλύτερου τενίστα όλων των εποχών, ήταν πέραν της τεράστιας κλάσης του, η τρομακτική του πνευματική δύναμη, που τον κρατούσε απόλυτα ψύχραιμο και στις δυσκολότερες στιγμές των αγώνων.

Ματς όπως αυτό με τον Μπέρντιχ, δεν υπήρχε περίπτωση να χαθεί στον παρελθόν. Σαφώς και η ήττα είναι μέσα στον αθλητισμό, αλλά ας θυμηθούμε ότι ο τελευταίος τίτλος που κατέκτησε ο Φέντερερ, ήταν πέρυσι το καλοκαίρι στο Μasters του Σινσινάτι και από τότε έχει δύο εμφανίσεις σε τελικούς με ισάριθμες ήττες, (Βασιλεία ήττα από Ντελ Πότρο και Λονδίνο ήττα από Τζόκοβιτς). Απολογισμός σαφώς πενιχρός για τον Ελβετό.

Δεν θα τοποθετούσα την αιτία της πτώσης στο θέμα της ηλικίας του που έχει αρχίσει να γίνεται γραφικό. Όταν πέρυσι κατακτούσε το Wimbledon πόσο μικρότερος ήταν δηλαδή ηλικιακά από σήμερα?.....

Ο Φέντερερ παρουσιάζει μια εικόνα ανασφάλειας κάποιες στιγμές που εκμεταλλεύονται οι αντίπαλοί του, βλέποντάς τον ευάλωτο σε σημεία που κάποτε ήταν άτρωτος. Παρότι έχει κάνει κάποια εξαιρετικά ματς όλο αυτό το διάστημα, δεν υπάρχει η συνέχεια που χρειάζεται για την κατάκτηση του τίτλου σε ένα τουρνουά. Σίγουρα παίζει ρόλο και η σωματική κούραση, αλλά το βασικότερο πρόβλημα το εστιάζω στο θέμα της πνευματικής διαύγειας. Ο Ελβετός δείχνει μπερδεμένος, όταν δεν ορίζει εκείνος όπως θέλει έναν αγώνα, με αποτέλεσμα να έρχονται οι ήττες.

Ακολουθεί ένα κρίσιμο διάστημα, όπου ξεκινούν τα Masters στην Αμερική και αργότερα τα χωμάτινα στην Ευρώπη με κορύφωση βέβαια το Roland Garros το Μάιο.

Νομίζω ότι ο Φέντερερ θα πρέπει σε πρώτη φάση να αναθεωρήσει τα σχέδιά του να απέχει από τα Masters του Μαϊάμι και του Μόντε Κάρλο, εάν θέλει να επιστρέψει στο Νο 1 του κόσμου, που μη γελιόμαστε, αυτός ο στόχος μαζί με τις κατακτήσεις Major τίτλων, τον κρατάει ακόμα στο tour. Ήδη θα υποστεί νέα απώλεια βαθμών η οποία πρέπει να αναπληρωθεί, με τουρνουά που πέρυσι δεν πήγε καλά ή δεν έπαιξε καθόλου.

Πιστεύω ότι ο αθλητικός εγωισμός του Ελβετού θα ενεργοποιηθεί πολύ σύντομα και δεν θα αργήσει η κατάκτηση του πρώτου τίτλου μετά από τόσο μεγάλο διάστημα, που θα του δώσει πίσω τη χαμένη του αυτοπεποίθηση και τη σιγουριά ότι είναι ο καλύτερος!

Μάνος Παπαδάκης - Αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα προστατεύεται από spam bots, θα πρέπει να έχετε ενεργοποιημένη τη Javascript για να το δείτε

Αρχεία Down the line

Editorial

Το πιο δύσκολο στο τένις
    Σχεδόν κανένας πόντος στο τένις δεν είναι ίδιος με τον προηγούμενο. Σε αντίθεση με τα περισσότερα αθλήματα, το τένις έχει πιο πολλούς πόντους υπό πίεση: Game points, Set points, Match points, Championship points. ..
    Διαβάστε...

Mental Toughness

Τα κίνητρα του αθλητή
    Σε συνέχεια του προηγούμενου άρθρου της ειδικής στήλης του Tennis24, "Mental Toughness" που αναφερόταν στη Ψυχική αντοχή, ο ειδικός συνεργάτης του Tennis24, Δρ. Συμεών Σιωμόπουλος, αναλύει τα κίνητρα ..
    Διαβάστε...

Down the line

Η κορυφή του ανήκει
    Πρωταθλητής στο Wimbledon, χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς, νικητής στα Masters σε Σανγκάη και Παρίσι, θριαμβευτής στο ATP Finals. Η απεικόνιση των σπουδαίων επιτυχιών του Άντι Μάρεϊ στο 2o εξάμηνο του 2016 ..
    Διαβάστε...

Integral Tennis

Η νοοτροπία του πρωταθλητή
    Ένα άρθρο ωδή στον πρωταθλητισμό και στη νοοτροπία που πρέπει να έχει ένας νεαρός αθλητής για να αντέξει και να πετύχει στο μακρύ και πολύ δύσκολο ταξίδι του αγωνιστικού τένις. ..